Soykırımın İnfazını Kim Gerçekleştirdi?

Bir İngiliz üniversitesi tarafından yakın tarihte yayınlanan yeni araştırma raporu, Doğu Türkistan'daki BingTuan “Xinjiang üretim ve inşaat kolordusunun, Çin'in bölgedeki “soykırım” politikasında belirleyici ve baskının temel güc kaynağını oluşturduğunu teyit etti.

Sheffield Hallam Üniversitesi'ne bağlı Helena Kennedy Uluslararası Adalet Merkezi, 26 Temmuz'da “Köklerinden Kurutma” adlı bir rapor yayımlayarak, Çin’in Doğu Türkistan’daki zorla çalıştırma, yerinden yurdundan sürgüne gönderme, zorla kısırlaştırma, keyfi tutuklama, Topraklarını devlet eliyle gasp etme, dini ve milli kimliklerinden koparma gibi sistematik soykırım suçlarını doğruladı.

RAPOR ÇİN’İN SOYKIRIM SUÇUNU DOĞRULUYOR
Raporda, Doğu Türkistan'daki Bing Tuan adı verilen “Xinjiang üretim ve inşaat kolordusunun aslında üst düzey Çinli yetkililer tarafından yönetilen bir sömürge ordusu olduğu ve Uygurları bastırmak için yeterli düzeyde askeri ve personel güce sahip olduğu vurgulanıyor. Ayrıca Doğu Türkistan halkının topluca tutuklanmasının bölgedeki Bing Tuan’ların ana iş gücü haline geldiği, hatta üretim alanlarında esir kampları kurduğu veya başka Toplama kamplarından tutsakları zorla çalıştırdığı vurgulanıyor.

Rapor, Doğu Türkistan'daki tüm fabrikaların ve inşaat projelerinin Uygurların bastırılmasında rol oynadığını ve Bing Tuan yetkililerin, Uygurları topraklarını teslim etmeye zorladığını, insanları “ucuz iş gücüne” dönüştürdüğünü, kültürlerini ve yaşam tarzlarını, düşünce yapısını bilinçli ve garazlı bir şekilde yok etmekte ve değiştirmekte olduğunu gösteriyor.

NEREDEYSE 1 MİLYON ŞİRKETLE BAĞLANTISI VAR
Rapor ayrıca bu suçların sistematik soykırım belirtileri olduğunu kesin bir dille vurgularken farklı ülke hükümetlerine Doğu Türkistan'da üretilen zorla çalıştırma ürünlerini yasaklama ve Bing Tuan ile ilişkili şirketleri ve gümrük bilgilerini ifşa etme çağrısında bulundu.

Washington'daki bir düşünce kuruluşuna göre, halı hazırda Bing Tuan tarafından kontrol edilen 2900'e yakın şirket var. Dünya çapında Bing Tuan ile doğrudan veya dolaylı olarak ilişkilisi bulunan 862.000'den fazla şirket ve kurum bulunuyor.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press 

Bu Haberi 520 kişi okudu!
30/07/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.