Soykırımı inkar eden film yapıldı

Uygur Türklerini dans ettirip, kzızl şarkı söyletip, komünist partiye tezahürat yapmaya zorlayarak Doğu Türkistan'daki soykırımı örtbas etmeye çalışan Çin rejimi, son olarak Uygur çocuklarının başrolde olduğu "Hadi Gol Atalım Çocuklar" adlı filmiyle soykırımı inkar etmeye çalıştı.

Çin Halk ağına göre, Uygur çocuklar ile Fransız futbol yıldızı Éric Daniel Pierre Cantona'nın başrollerini paylaştığı "Hadi Gol Atalım Çocuklar " filmi 11 Haziran'da Şangay'da vizyona girdi.

Yönetmenliğini Fransız yönetmen Steve Weiz’in üstlendiği Filmde, Fransız takımının eski ünlü yıldızı Éric Cantona'nın yanı sıra Çinli oyuncu Chu Jingjing, Uygur Türkü çocuk Huşyar Ekber ve diğer pek çok Uygur oyuncular rol alıyor.

Filmde oynayan Çinli ve yabancı ünlüler arasında dünyaca ünlü eski bir futbolcu olan Éric Canton, Çin propagandasına karışması ve soykırımı gizlemeye çalışmasıyla dikkat çekiyor. Göz boyamacılığını daha da genişletmek isteyen soykırımcı Çin rejimi, Doğu Türkistan’daki gerçek durumu filmin içinde de ustalıkla gizlemeyi başarmış, Uygurları dans eden, gülüp oynayan, mutlu mesut bir topluluk olarak tanıtıyor.

" HADİ GOL ATALIM ÇOCUKLAR " FİLMİ NE ANLATIYOR
Filmde Manchester United'ın ünlü futbol yıldızı Éric Cantona'nın, takımdan emekli olduktan sonra Çin profesyonel ligi Şangay takımına hocalık yapmak için Çin’e geldiğini, Ligin son maçında puan olarak birinci sırada yer alan Şangay takımı, planlanandan önce lig şampiyonluğunu elde ettiği, derken Sıralamanın en altında yer alan sözde "Xinjiang" takımına ilgisi gittikçe artan Manchester United futbol yıldızı  Éric Cantona, sözde "Xinjiang" takımındaki Huşyar ile yolu kesişiyor ve böylece Uygur takımına futbol hocası oluyor.  Filmde Cantona Uygur Türklerinin yaşadığı bölgeye gidiyor ve Uygur çocuğun köyünde mutlu mesut, nazik Uygur toplumuyla karşılaşıyor. Öte yandan bir grup özel futbol yeteneğine sahip çocuklarla tanışıyor. Küçük bir köyde kurulan futbol takımı ulusal futbol turnuvasını kazanarak uluslararası finallere ulaştığı öyküsü anlatılıyor.

Çin rejimi, "Hadi Gol Atalım Çocuklar" filminin, yeni nesil gençlerin kendi hayallerini gerçekleştirmeleri umuduyla yanıp tutuştuğunu ve ebeveynlerin, gençlerin spor gelişimine odaklanarak çocukların hayalleri için daha değerli zaman ayırmaları gerektiğini dinlendirirken, Çin’in Doğu Türkistan'da devam eden soykırım suçlarını, Adaletsizlik, yolsuzluk, keyfi tutuklama, Toplama Kampları, Ailelerin parçalanması ve Çocuk Kampları hakkındaki bütün suçlamaları profesyonelce kurgusal olaylarla saklamamayı başarıyor.

ÇİN, SOYKIRIMI ÖRTMEYE ÇALIŞIYOR
2021 yılı Kurban Bayramının gelişiyle birlikte Çin rejimi, resmi ve gayrı resmi medya ve Çin gündelik gazetesi ve Global Times gibi küresel televizyon ağı, sosyal medya platformlarında, Kaşgar, Hotan ve Urumçi dahil olmak üzere Doğu Türkistan'ın çeşitli bölgelerinden Toplumu aldatmaya teşebbüs niteliğindeki önceden düzenlenmiş sahte eğlence görüntülerini, insanların dans ettiği kısa videoları ve fotoğrafları yayınlayarak “Doğu Türkistan halkı mutlu mesut Bayram Şenliği yaşıyor” imajı veren kamuoyu yanıltıcı içerikler servis ettirmeye başladı.

 

İLGİLİ HABER: ASPİ, ÇİN’İN PROPAGANDA ORDUSUNU İFŞA ETTİ

 

2016-2017 yılları, daha Sistematik Soykırımın başlarında Doğu Türkistan genelinde Özellikle de Urumçi Hotan, Kaşgar ve Aksu daha bir çok şehirlerde kurulan Toplama Kamplarında milyonlarca kişinin hapsedildiği uydu görüntüleri ayyuka çıkmış olmasına rağmen, Rejimin dev Propaganda orduları ve ısmarladığı ünlü profiller üzerinden bütünüyle kurgulanmış gezilerle, dünya çapında “Uygurlar mutlu” algısı yaratmaya çalışıyor. Gelinen noktada ise soykırımcı Çin bu eylemini beyaz perdeye taşımış durumda.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 387 kişi okudu!
21/06/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.