Soykırıma devam edeceğini ima etti

Urumçi’de Çin komünist parti lideri Xi Jinping'in geçen yıl temmuz ayında yaptığı Doğu Türkistan ziyareti sırasında almış olduğu sözde “Xinjiang’ı yönete stratejisi ” ‘nin, tam ve gereği gibi uygulanması konusunda özel bir toplantı gerçekleşti.

Çin’in Halk Ağı internet sitesine göre 14 -15 Ocak günleri Doğu Türkistan’daki sözde “Xinjiang hükümeti“ 14. Halk Kongresi'nin 1. toplantısı ile “Xinjiang hükümeti” Siyasi Konseyi 13. Komitesi'nin 1. toplantısı Urumçi’de gerçekleşti.

ÇİNLİLEŞTİRME HEDEFİNDE İLERLİYOR
15 Ocak devam eden toplantıda söz alan “Xinjiang hükümeti” Parti Komitesi Daimi Üyesi Wang Jianxin, Soykırımcı Xi Jinping'in Doğu Türkistan'a yaptığı ziyaret kapsamında talimat verdiği sözde “Xinjiang’ı yönete stratejisi” ‘ni eksiksiz uygulayarak,  “Xinjiang’ı (Çin) kültür yoluyla beslemek”, verimliliği arttırıp, Zhong Hua minzu (Çin Ulusu) medeniyetini bütün milletlere özdeşleştirmek, Xinjiang’ın stratejik konumundan en iyi şekilde yararlanmak” hedeflerinde emin adımlarla ilerlediğini söyledi.

ZULMÜ DAHA DA ARTIRACAK
Her iki toplantının başından sonuna kadar Komünist parti lideri Xi Jinping'in Doğu Türkistan'daki kültürel soykırım politikalarının detaylıca değerlendirilmesinin yanı sıra, Doğu Türkistan’ın coğrafik konumu ve nasıl istifade edilmesi gerektiği, ayrıca Doğu Türkistan’ın doğal zenginliklerini daha fazla nasıl talan edebilecekleri ve bu zenginliklerle Çin'i nasıl güçlendirebileceklerini tartışması, bölgedeki zulmün ilerleyen dönemlerde de hiç değişmeyeceği ve daha da artacağına işaret ediyor.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 663 kişi okudu!
19/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.