Soykırım Olimpiyatlarında "Uygur Şovu"!

Çin'in Doğu Türkistan'daki insanlık dışı uygulamaları nedeniyle Soykırım Olimpiyatları küresel çapta boykot edilirken, Komünist Çinliler, Pekin Kış Olimpiyat meşalesini yakan iki Uygur ile bütün dünyanın gözü önünde Şov yaptı.

Çin rejiminin uluslararası toplumda dibe düşen imajını düzeltmeye yönelik göz boyama ve Doğu Türkistan'daki soykırım suçlarını örtbas etme planı tamda 5 şubat Gulca Katliamının 25 yıl dönümüne denk gelen Pekin Kış Olimpiyatları açılış töreniyle ortaya çıktı, Gulca Katliamı döneminde “Çin’e üstün hizmet ödülü” alan Uygurlardan bazılarını özellikle seçerek, Olimpiyat meşalesini yakma ve teslim etme ritüellerinde kullanması uluslararası toplum tarafından şiddetle eleştirildi.

Çin medyası Tanrıdağ Ağına göre, Doğu Türkistan'daki insanlık dışı uygulamaları nedeniyle Soykırım Olimpiyatlarına küresel çapta boykot tepkileri yükselirken Komünist yetkililerin Pekin Kış Olimpiyat meşalesini teslim etmek ve yakmak için özenle seçilmiş bazı profilleri ön plana çıkardı ve Pekin Soykırım Olimpiyatları'nın meşale rölesine iki Uygur katıldı.

4 Şubat'taki 2022 Pekin Kış Olimpiyatları'nın açılış törenine uluslararası toplumdan 25 Ülke lideri ve diğer Uluslararası kuruluşların temsilcileri olmak üzere toplam 32 kişi iştirak etti. Törende soykırımla suçlanan Çin’in Olimpiyat Meşale rölesini iki Uygur ve diğer etnik guruplardan kişilerin gerçekleştirdiği dikkatlerden kaçmadı.

Bilgilere göre seçilen iki kişiden biri 1997 yılında Doğu Türkistan'ın Gulca kasabasında meydana gelen Katliamda sayısız Uygur gencinin tutuklanıp öldürülmesinde büyük rol oynayan ve Çin komünist partisine gösterdiği sadak, üstün hizmetleri dolaysıyla ödüllendirilen Mehmet Ömer, diğerinin de 20 yaşındaki Doğu Türkistanlı Uygur atlet Dilnigar İlhamcan olduğu aktarıldı.

Araştırmacı Adrian Zenz, Twitter hesabından Çinli yetkililerin Doğu Türkistan'daki sistematik soykırımı iki Uygur'a meşale vererek örtbas etmeye çalıştığını paylaştı.

Dönemin mehelle muhtarı Mehmet Ömer, 1997 Gulca katliamından birkaç gün önce, Muhtarlığın avlusuna atılan haksızlığa karşı kamuoyu oluşturulmasıyla ilgili çağrı broşürlerine rastladığını ve hemen köy kadrolarını toplayarak sabaha kadar bildirileri topladığı daha sonra Uygurların yasal bir şekilde Hükümete taleplerini göstermek için birbirini desteğe çağıran Uygurları erken tespit ve ihbarı nedeniyle 5 Şubat Gulca direnişi kanlı bir şekilde bastırılmıştı. Sokaklara dökülen kim var kim yok terör ve bölücülükle suçlanıp kurşuna dizilmişti.

Mehmet Ömer, Çin Komünist Partisi'ne bağlılığından ötürü aldığı birçok ödülün yanı sıra, geçen yıl Çin Komünist Partisi'nin en yüksek rütbesi olan ve sadece Çin'e özellikle sadık olanlara verilen "1 Temmuz Nişanı" ödülü almıştı.

 


Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 837 kişi okudu!
07/02/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.