Soykırım gölgesinde ŞİÖ Turizm Formu

Şanghay İş Birliği Örgütü (ŞİÖ) 2023 Turizm Yılı Forumu 23-26 Kasım Doğu Türkistan’ın merkezi şehri Urumçi’de gerçekleşti.

Forum kapsamında düzenlenen basın toplantısında SİÖ Genel Sekreteri Janesh Kain, forumun hedefini aktardı. Kain, forumda üye ülkelerin turizmi destekleme tedbirlerinin paylaşılması ve sorunların tartışılması için bir platformun oluşturulmasını istediklerini belirtti.

26 Kasım’a kadar gerçekleşen foruma Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Rusya, Tacikistan, Özbekistan, Azerbaycan, Sri Lanka, İran ve Ekonomik İş Birliği Teşkilatı’ndan (ECO) 300’den fazla temsilci katılacak.

ORTAK BEKLENTİ YENİ PROJELERİN KARARLAŞTIRILMASI 
Janesh Kain, forumda turizmin geliştirilmesine dair bir ortak inisiyatife ulaşılması ve yeni projelerin kararlaştırılmasını temenni ettiklerini dile getirdi.

Forum kapsamında SİÖ’deki turizm potansiyeli, Doğu Türkistan’ın turizm kapasitesi, sürdürülebilir turizmin teşvik edilmesi, turizmle sözde “yoksullukla mücadeleye” katkı yapmak gibi paneller ve görüşmeler düzenlendi.

SAHTE PROPAGANDAYA ALET OLACAK 
Ayrıca Doğu Türkistan’da işgalci Çin’in şiddetli baskı ve sistematik soykırımı devam ederken, foruma katılan temsilciler 2023 yılı, SİÖ Turizm Yılı olarak belirlerken, Urumçi şehri, Sanci İli, İli bölgesi, Altay, Aksu ve Kaşgar bölgelerinde, tamamıyla propaganda amaçlı, sahte ve önceden kurgulanmış alanları ziyaret edip, Çin’in Doğu Türkistan’daki sözde turizmi geliştirme uygulamaları ve sözde başarılarını yerinde inceledikleri ve büyük ihtimalle medyaya Çin'e övgiler yağdıran röportajlar vererek Soykırımı örtbas etme propagandasına alet olacak. 

İLGİLİ HABERLER: ÇİN’İN PROPAGANDA KAMPANYASI GENİŞLİYOR

Bunun dışında Çin mezalimi, Doğu Türkistan'daki sistematik soykırım uygulamalarını gizlemek ve Uluslararası toplumun algısını değiştirmek maksadıyla bu tür toplantıları, Müslüman halkın Çinlilleştirildiği Doğu Türkistan'da yapmanın dışında yurt dışında başlattığı "kara propaganda" eylemlerini daha da genişletmeye, özelliklede Asya Pasifik ve Türkistan ülkelerinde yoğun bir şekilde "Xinjiang Yahşi Yer" propaganda çalışmaları yürütüyor.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: Xinhua, rhaajans, CRI,

Bu Haberi 1103 kişi okudu!
28/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.