Sokağa Çıkma Yasağı, Endişeleri Arttırdı

Doğu Türkistan'da yeniden çoğalmaya başlayan ve semptom göstermeyen Çin virüsü enfeksiyonu nedeniyle rejim hükümetinin sözde “Salgın önlemleri” bahanesiyle baskıcı kontrollerini meşrulaştırdığı ve daha da sıkılaştırmaya devam ettiği bildirildi. 

Çin haber kaynaklarına göre 15 Ağustos itibariyle Doğu Türkistan'da tespit edilen vaka sayısı 248 olup, bunların 12si net tanı konulan Çin virüsü olduğu öğrenildi.

Sokağa çıkma yasağının ardından 15 Ağustos son 24 saat içerisinde Doğu Türkistan'da 12 yeni vaka tespit edildiği, Baingolin ve Korla'da net tanı konulan 1 hasta bulunduğu, Urumçi Şehri Tanrıdağ bölgesinde 1 hasta, Saybag Bölgesinde 2 hasta, Şimigo Bölgesinde 1, Yüksek Teknoloji ve Sanayi Geliştirme Bölgesinde 1, Ekonomik ve Teknolojik Kalkınma Bölgesinde 1 hasta bulunduğu, Bundan başka Gulca şehrinde 1, Bortala şehrinde 1, Kumul’un İvirgöl ilçesinde 3 hastaya Çin virüsü bulaştığı belirtiliyor.

VAKA SAYISI 2529’A ULAŞTI
Ayrıca bir günde Doğu Türkistan'da 248 yeni asemptomatik enfeksiyon vakası tespit edildiği. Bunların arasında Urumçi Şehri Saybag İlçesinde 24, Şimigo İlçesinde 3, Yeni şehir İlçesinde 3, Gulca Şehrinde 134, Künes İlçesinde 1, Sanji İli Kutubi İlçesinde 44, Kumul Şehrine bağlı İvirgöl İlçesinde 24 hasta bulunuyor. Turpan Şehri İdekot İlçesi'nde 9 ve Korla Şehri'nde 6 yeni vaka bulunuyor. Hastaların tamamı, değerlendirme ve tıbbi gözlem için belirlenmiş hastanelere transfer edilerek izole edildiği aktarıldı.

Doğu Türkistan'da şu anda Urumçi, Gulca, Turpan, Kumul, Korla, Altay, Börütala, Sanji, Aksu, Kaşgar başta olmak üzere Doğu Türkistan genelinde toplam  2.529 asemptomatik vaka olduğu öğrenildi. Bilgilere göre virüsün en çok yayıldığı bölge ise 1.308 vaka ile Gulca olduğu ifade ediliyor.

GIDA FİYATLARI ON KAT ARTTI
4 Ağustos Gulca, ardından 10 Ağustos Ürümçi olmak üzere virüs attışı nedeniyle Sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Kontrol noktalarından geçecek olanlardan 24 saat geçerli sağlık sertifikası, dijital sağlık sistemlerinde yeşil kod olması ve büyük veri tabanına entegre iletişim kartına sahip olmaları gerektiği ve bulunduğu bölge yetkililerince uygulanan karantina önlemlerine uymaları istendiği bildirilmişti.

Yerel sosyal medya platformlarından halıkın paniklediği ve bazı bölgelerde gıda ve sebze fiyatlarının on kat arttığı ve insanların evde yiyecekleri kalmadığından bitkileri yemeye mecbur kaldığı gözlemlendi. 

VİRÜS BAHNESİYLE BASKIYI ARTTIRIYOR
Çin rejimi, Çin virüsü salgınının bu dalgası sırasında “sıfır kovid” politikası kapsamında sıkı tedbirler uygulamıştı. Bu sadece Çin ekonomisine zarar vermekle kalmayıp, aynı zamanda halk arasında kızgınlığa da neden oldu. Ayrıca Çin rejimi “virüs önleme” bahanesiyle Doğu Türkistan'ın çeşitli yerlerinde sıkı kontrol ve kuşatma siyaseti izliyor. Gözetimi sıkılaştırmaya çalışıyor. Oysa Çin’in bu eğilimi zaten var olan Soykırım’ı hızlandırmak, meşrulaştırmak ve suçunu örtbas etme çabası olarak nitelendiriliyor.

Nitekim BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet de Doğu Türkistan ziyareti sırasında Salgın önlemlerini bahane ederek kısıtlayıcı davrandığını söylemişti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Prees

Bu Haberi 280 kişi okudu!
17/08/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.