Siyasilerden Elon Musk’a “Uygur” Tepkisi

Yapay zeka teknolojisiyle gündemden düşmeyen elektrikli otomobil şirketi Tesla'nın sahibi Elon Musk’ın Doğu Türkistan’da showroom açma kararı ABD’de de büyük tartışma yarattı. ABD Kongresi’ne bağlı ticaret ve denetleme komitelerinin liderleri, Musk’a yazdıkları ortak mektupta, “Çin’in Uygurlara yönelik gözaltı kamplarının ve zorla çalışma fabrikalarının ortasında Tesla’nın showroom açmasından büyük üzüntü duyduk” ifadelerini kullandı.

Musk, Uygur Türklerine yönelik hak ihlali iddialarına rağmen geçen ay Urumçide bir showroom açacaklarını açıklamıştı.

ABD Kongresi'ne bağlı ticaret ve denetleme komitelerinin liderleri, Tesla'nın Doğu Türkistan hamlesini “kötü örnek” olarak niteledi. Temsilciler Meclisi üyesi olan Demokrat Partili Bill Pascrell ve Earl Blumenauer, Musk'a yazdıkları ortak mektupta “Doğu Türkistan'ı kapsayan yanlış genişleme kararınız kötü bir örnek ve bu rahatsız edici süreçte Çin hükümetinin elini daha da güçlendiriyorsunuz” dedi.

İki Kongre üyesi, Tesla'nın Çin'in Uygurlara yönelik gözaltı kamplarının ve zorla çalışma fabrikalarının ortasında showroom açacağını açıklamasından büyük üzüntü duyduklarını ifade ederken Doğu Türkistan’dan tedarik edilen ürünlerin bir listesini sunmasınıda istedi. 

ABD YÖNETİMİ "SOYKIRIM" DEMİŞTİ

Şanghay'da bir fabrikası bulunan Tesla için Çin, son dönemde önemli bir ihracat merkezi haline geldi. Ülkede Tesla araçlarının satışı da giderek artıyor.

ABD Başkanı Joe Biden, Doğu Türkistan’da üretilen ürünlerin ithalatını yasaklayan bir tasarıyı 23 Aralık'ta imzalamıştı.

ABD yönetimi, Çin'in Uygurlara yönelik uygulamalarını “soykırım” olarak nitelemiş, Pekin'de yapılacak Kış Olimpiyatları'nı da boykot etme kararı almıştı.

Çin ise Uygurlara yönelik uygulamaların insan hakkı ihlali olduğunu yalanlıyor ve Doğu Türkistan’daki çalışma kamplarının terörle mücadele çabalarının bir parçası olduğunu, bunun Uygulara “istihdam”fırsatı olarak sağlandığını savunuyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 345 kişi okudu!
22/01/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.