Sivil Diplomasi Hareketi Malezya'da Sürüyor

Doğu Türkistan Davasında Sivil Diplomasi hareketi Kapsamında  Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinden bir heyet 2 Eylül'de Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'a gelerek çalışmalarına başladı.

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği Başkanı Hidayatullah Oğuzhan ve Genel sekreter Abdurreşid Aminhacı, Dış ilişkiler direktörü Nurmuhammed Türkistan’i den oluşan bir heyet 1 Eylül akşamı Türkiye'den Malezyaya yola çıkarak 2 Eylül'de resmi çalışmalarına başlamak üzere başkent Kuala Lumpur'a ulaştı.

Heyet ilk olarak Malezya Başbakanlık Ofisi Ulusal Ekonomik Danışma Konseyi Maslahatgüzarı Sayın Dr. Abdul Razzaq ile bir araya geldi.

ORTAK İŞBİRLİĞİ VURGUSU
Görüşmede Çin'in Doğu Türkistan'da işlediği sistematik soykırım, İslam’a ve Müslümanlara karşıtı uygulanan insanlık dışı zulmü anlatıldı. Ardından Doğu Türkistan meselesinin Güneydoğu Asya ülkelerinde gündeme alınması ve bu konuda Doğu Türkistanlı STK’larla ortak işbirliği yapılması gibi konular hakkında önemli kararlar alındı.

Görüşmeler sırasında, Hükümet yetkilileri ve çok sayıda STK temsilcileriyle görüşüldü. Özelliklede Doğu Türkistan'daki ceza kamplarının gerçek yüzünü dünyaya teşhir eden Malezya İslam Üniversitesi öğretim görevlisi Albanyalı gazeteci Dr. Olsi Yaziji ile buluşan heyet, konferans ve özel oturumlar tertip edilerek Doğu Türkistan meselesini enine boyuna Malezya halkına anlattı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Prees

Bu Haberi 442 kişi okudu!
05/09/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.