Sırbistan’daki 5 Uygur Tehlike altında

9 Kasım 2023 tarihinde Macaristan’a kaçak yollarla ulaşan 5 Uygur Türkünün Sırbistan’a sınır dışı edildiği ve Oradan da Çin’e iade edilme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bildirildi.

Beş Uygur, AB ülkelerine sığınmak üzere Macaristan’dan geçerken yakalanıp Sırbistan’a gönderildi ve orada gözaltında tutuluyor. Çin’e geri gönderilme tehlikesi olan bu bireylerin insan hakları teşkilatları ve Doğu Türkistanlı STK’ların desteğine ihtiyaçları var.

Çin pasaportu taşıyan Haximu Yikeshan (İhsan Haşim), Mevlan, Abdulbasit ve diğer iki Uygur Türkü, Avrupa Birliği Ülkelerine sığınmak amacıyla 9 Kasım 2023 tarihinde Macaristan’a ulaştılar.

İhsan Haşim’ın telefon aracılığıyla Uygur Haber “X” (eski adıyla Tweettir) hesabına verdiği bilgilere göre, onlar Macaristan’dan Avusturya’ya doğru giderken Macaristan polisleri tarafından gözaltına alınıp Sırbistan’a sınır dışı edildi.

BİRİNİN SAHİP ÇIKMASINI BEKLİYOR
Sırbistan’da 5 gündür birçok Suriyeli ile birlikte geri gönderme merkezinde tutulan bu Uygurlara bugün 14 Kasım ancak telefon görüşmesi yapma hakkı tanındı. Sadece bir dakika konuşma fırsatı tanınan ve Uygur Haber ile iletişime geçen İhsan Haşim, kendilerine 2 aydan fazla orada tutuklu kalacağının bildirildiğini söyledi. İhsan Haşim ayrıca polislerin bir miktar para karşılığı serbest bırakacağını fakat Sırbistan’dan birinin getirmesi gerektiğini söylediğini de belirtti.

Gözaltındaki Uygur Türkleri, şu an Sırbistan’ın hangi bölgesinde olduğunu bilmiyorlar ve Sırbistan hükumetinin kendilerini Çin’e geri gönderme ihtimalinden endişeliler.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Kaynak: Uygurhaber.com

Bu Haberi 558 kişi okudu!
15/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.