Sigara ve alkolü bırakan Uygur hapse atıldı!

Türk ve İslâm devletlerinin, İslam düşmanlığına karşı sessizliği Çin'e fırsat vermeye devam ediyor. Çin yönetimi, bu durumdan cesaret alarak, İslam'a olan düşmanlığını artırıyor. Bölgeyi işgal ederek Türk kimliğine dair her şeyi yok etmeyi amaçlayan Çin bu kez de Kaşgar'a bağlı Peyzavat ilçesinin Terim köyünün sekreteri Uygur Türkü Yasin Tursun'u, sigara ve alkolü bıraktığı için dini aşırılıkla suçlandı.

ÇİNLİ YETKİLİLERİN KİRLİ OYUNU
Özgür Asya Radyosuna göre (RFA), Tursun'un İslam dininin gereği olarak sigara ve içkiyi bıraktığı için Çin yönetimi tarafından 7 yıl hapis cezasına çarptırıldığı öğrenildi.

Öte yandan bölgeye uydu telefonu ile ulaşayan RFA, ilçede görev yapan iki polis memuruyla iletişime geçtiklerini bildirdi. RFA'ya kimliklerinin gizli kalması şartıyla konuşan polilser, Tursun'un sekreterlik yaptığı köyde Çin Komünist Partisi (ÇKP) için lehine çalışmalar yaptığını aktardı.

İLGİLİ HABERLER: SİGARA VE ALKOLÜ BIRAKTI HAYATI KARARDI

Ayrıca 55 yaşındaki Tursun'un durumu ile ilgili bazı ayrıntıları veren polisler, ilçeye atanan yeni Çinli yetkililerin onu tutuklatmak için neden bulmaya çalıştığı, daha sonra Tursun'un sigara ve alkolü bıraktığını öğreninince onu sözde "dini aşırılık" ve “iki yüzlülük” ile suçlayarak Ekim 2019'da tutuklattırdığını, önce Toplama Kampı daha sonra hapse mahkum ettiği bildirildi.

DOĞU TÜRKİSTAN'DA HER GÜN UYGUR AVI VAR
Diğer taraftan Çinli yetkililerin köyde Tursun ile başladığı "Uygur avı"nın kendisiyle sınırlı kalmadığını, çevreresindeki diğer insanları da etkilediğini aktaran polisler, 33 yaşındaki Rahman Gopur'un da cenazelerde göz ağlamama fikrini savunduğu için tutuklandığını belirtti.

SİSTEMATİK SOYKIRIM UYGULANIYOR!
Çin rejimi 1949 işgalinden bu yana çeşitli bahanelerle Doğu Türkistan halkını baskı altına almaya çalışıyor. Son 10 yıldır da sözde "terörle mücadele", "Çin Ulusal Ortak bilincinin pekişmesi ve yaygınlaşması", "Xinjiang’ı (Çin) kültür yoluyla besleme”, "İslam Dininin Çince sosyalizme uyarlanması”, "Kuran-ı Kerim'i Konfüçyüs ideolojisiyle yorumlamak” kisvesi altında halkın inançlarını, kültürlerini, dillerini, geleneklerini, en temel yaşama haklarını kısıtlayıp, Uygurları Çinlilerden açık ara ayıran bütün özelliklerden mahrum bırakarak, sözde “Ulusal Ortak bilinç” adı altında tek tip Çinli birey yaratmaya çalışıyor. 

Doğu Türkistan'da milyonlarca Uygur ve diğer Türk halklarını düzmece mahkemelerce çeşitli iftiralarla suçsuz yere Toplama Kamplarına ve Hapishanelere hapsederek sistematik soykırım uyguluyor. Uygurlara yönelik işlediği İnsanlık dışı suçları nedeniyle Uluslararası toplumun şiddetli eleştiri ve baskılarıyla karşı karşıya olmasına rağmen, Doğu Türkistan’daki akılalmaz zulmüne ara vermeden devam ettiriyor. Bunu yaparken ekonomik ve Teknolojik gücü sayesinde yabancı ülkeleri Doğu Türkistan konusunda sindirmeye çalışıyor. 

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: RFA, QHA

Bu Haberi 2504 kişi okudu!
04/05/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.