Şekli Değişen Soykırım

Çin'in sözde “Sıfır Covid” bahanesiyle aileleri evlerine kapatarak tedavisiz ve aç bırakarak, Doğu Türkistan halkını zihinsel ve fiziksel olarak yıpratıyor. 109 gündür sürdürülen kesintisiz tecrit uygulamalarına ek olarak yeniden inşa edilmekte olan devasa boyutlardaki toplu karantina merkezlerini de arttırmaya çalışıyor.

Bilgilere göre 20 Ekim'den bu yana Doğu Türkistan'daki Çin virüsü enfeksiyonu vakalarının sayısı önemli ölçüde azalmasına rağmen, Çin rejimi sıkı kontrolü henüz kaldırmadı. Aksine daha da sert ve radikal önlemler almaya başladı.

Açık kaynaklardan elde edilen görüntü kayıtlarında, Çin rejiminin şu anda bölge genelinde yeni inşa edilmekte olan karantina merkezlerinin yanı sıra ilk okul yaşındaki çocuklarının da sınıflarında ve açıklanmayan yerlerde çok kötü koşullar altında zorunlu izolasyona tabi tuttuğunu, Çocukların “Eve gitmek istiyoruz! Bizi bırakın! Ne zaman evimize döneceğiz?” şeklindeki yakarışları duyuluyor.

Benzeri Video kayıtlarında hiçbir sağlık kurallarının uygulanmadığı, ısınma sistemlerinin de bulunmadığı, hijyensiz ve kalabalık devasa toplu karantina merkezlerinde acımasızca hapsedilen yüzlerce kişinin soğuk hava şartları altında hasta olduğu, salondaki kişilerin sürekli öksürük seslerinin duyulduğu yürekler burkuyor.

SALGIN ÖNLEME DEĞİL TOPLU KATLİAM MERKEZİ
Sözde izolasyon merkezinin iç mekan görüntüsünü yansıtan video kartlarında, yeni inşa edilen ve barınmaya uygun olmayan, temel yaşam malzemeleriyle ilgili hiçbir şey bulunmayan devasa merkezlerde, insan sayısının fazla olması ve mesafe kurallarına aykırı olarak ranzaların sıkışık olması, hatta bazı merkezlerde ise 7’den 70’e herkesin zemin üstüne battaniye serip yatak yaptığı, soğuktan etkilenmemek için üzerine katbekat montlar giymek zorunda kalması, Çin'in sözde karantina merkezlerinin amacının hastalığı önlemek olmadığını ortaya çıkarıyor.

Gözlemciler Rejimin halkı toplayarak kontrol altına almak istediğini, nitekim soğuk kış yaklaştıkça bu kalabalığın uzun süre kapalı kalması, ciddi bir insani felakete neden olabileceğini ve ölümlerin çoğalacağından endişe duyduğunu, Evlerinde ölen insanların haberi Uluslararası toplumun dikkatini çekince, Toplama Kamplarıyla, Aç bırakarak yok edemediği Uygurları, Çin virüsü “Covid 19” bahanesiyle tüm dünyada meşru görülen karantina önlemlerini kullanarak zoraki kaybettirmeye çalıştığını, “Buradaki amaç çok açık, Evlerinde ölmesindense toplum içerisinde ölmesi daha kolay üstü örtülür, ama merkezlerdeki can sayısında bir düşüş olmayacak, öldükçe dolduracak, öldükçe yeni insanları getirecek.” Şeklinde yorumladı.


Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 376 kişi okudu!
19/11/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.