Şehit Âlimin kızına müebbet hapis cezası

Doğu Türkistan’ın en Büyük Alim ve Düşünürlerinden olan kuran Kerim’in ilk ve Tek Mealini yazan, Sahihul Buhari, Siyer-i Nebi, Riyâzu's Sâlihîn gibi Arapça Kitapları Uygur Türkçesine çeviren ve çok sayıda eserleri bulunan, Dini Alimler içinde Aksakal olarak bilinen büyün Üstad Muhammed Salih Damolla (Allah ondan razı olsun) 24 Ocak 2018’de Çin tarafından tutulduğu hapishanede 82 yaşında şehit edilmişti.

20’YE YAKIN AKRABASI TUTUKLANMIŞTI
Aralık 2018’de Merhum şehidin araştırmacı, yazar olan kızı Nezire hanım ve sözde "Xinjiang halk radyo istasyonu" personeli, şair, tanınmış yazar olan kocası Adil Tunyaz’ın da olduğu 20’ye yakın akrabasının tutuklandığı haberi gelmişti. O günden beri hiçbirinden haber alınamamıştı.
En son elde edilen Bilgilere göre Profesör Nezire Muhammed Salih ve Kocası Adil Tunyaz’ın müebbet hapis cezasına çarptırıldığı öğrenildi.

“Terörizm ve dini aşırılığı teşvik etmek” ile suçlanan Profesör ve kocası hapse atılır atılmaz 19 yaşındaki en büyük oğulları İmran' Adil’in de içeri alındığı, ancak diğer oğullarını çocuk esirgeme kurumlarına gönderdikleri bildirildi.

BİN YILLIK İSLAM YURDU DOĞU TÜRKİSTAN
73 yıldır Doğu Türkistan’ı işgal altında tutan Çin Komünist yönetimi, 2016 yılından itibaren Dini alim, bilim insanları, aydın ve sanatçılara ve topluma yön veren kimselere yönelik keyfi tutuklamalar gerçekleştiriyor.

Bin yıldan beri İslam toprakları olan Doğu Türkistan'da bugün misli görülmemiş bir zulüm yaşanmaktadır. Halk kendi topraklarında zulme maruz kalmakta, azınlığa düşürülmekte ve sistematik bir şekilde unutturulmaktadır. Doğu Türkistan’daki Çin zulmü nitelik bakımından Moğol istilasının İslam dünyasına verdiği tahribatı aratmayacak niteliktedir.

Halkın dini inancı kısıtlanırken binlerce Cami yıkılmış veya eğlence mekanlarına çevrilmiştir. Kur'an-ı Kerim ve dini kitaplar toplanarak halkın gözleri önünde yakılmakta, oruç tutana zorla içki içirilmekte, namaz kılan bir Müslüman yakalanırsa 10 yıldan başlamak üzere hapse mahkûm edilmektedir. Müslüman gençler zorla Çinlilerle evlenmeye zorlanmakta, Yerel dilin kullanılmasına bile izin verilmemekte ve Uygur kimliğine ait hiçbir unsura müsamaha edilmemektedir.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 635 kişi okudu!
24/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.