Salgın bahanesiyle soykırım uyguluyor

86 gündür açlık soykırımı yaşayan Doğu Türkistan halkının evlerinde gıda sıkıntısı iyice arttı. Uzun süren katı kuşatma nedeniyle köylülerin ciddi kayıplara uğradığı bir dönemde, kukla yetkili sözde Xinjiang Başkanı Erkin Tuniyaz, geçtiğimiz günlerde Urumçi, Sanji ve diğer bir kaç bölgeleri ziyaret ederek sözde “salgın önleme ve kontrol” çalışmalarını inceledikten sonra, hareket halinde “Sıfır Covid” politikasını hızlandırılma vurgusu yaptı. 

Çin’in Xinjiang gazetesinde 23 ekim yer alan habere göre, kukla yetkili Tuniyaz, Urumçi Şehri, Sanji ve diğer bölgeleri ziyaret etti. Salgın bahanesiyle alınan sözde önlemlerin hatasız bir şekilde yerine getirilmesi, salgına karşı mücadelede sıfırlama hedefine hızla ulaşılma, salgının etkisini en aza indirmek ve salgını önlemek için kapsamlı önlem alınması gerektiğini belirtti.

SOYKIRIMI ARTTIRMA TALİMATI VERDİ
Ayrıca Manas, Kutubi ve Fukang bölgelerini ziyaret eden komünist yetkili, sözde izolasyon merkezlerini ve tedbir hizmetlerini gözden geçirerek, merkezlerin inşasının hızlanmasını ve genişletilmesi talimatını yeniledi.

Gözlemciler, Doğu Türkistan halkının yaklaşık üz aydır insanlık dışı karantina altında olduğunu, evlerinde yiyecek, temel yaşam ihtiyaçları kalmadığını, çiftçilerin ekinlerinin yok olduğunu, çobanların hayvanlarının açlıktan telef olduğunu, ekonomik olarak ta önemli ölçüde kayıplar yaşadığını, kış mevsimi yaklaştıkça halkın endişelerinin de arttığını kaydetti.

 

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 255 kişi okudu!
26/10/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.