Rusyayla Çin arasında milyon dolarlık anlaşma

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, altı yıllık yeni başkanlık döneminin ilk yurt dışı ziyareti kapsamında Pekin'e gitti.

Rus lider mevkidaşı Xi Jinping tarafından Pekin'de görkemli bir karşılama töreniyle karşılandı.

İki lider, yeni bir dönem için Çin-Rusya kapsamlı stratejik ortaklığın derinleştirilmesine ilişkin ortak bildiriyi imzaladı.

Anlaşmaların imzalanmasının ardından açıklama yapan Putin, önceliklerinin ticaret ve yatırım olduğunu ifade etti. “Rusya-Çin ticari işlemlerinde ruble ve yuanın payı şimdiden yüzde 90'ı aştı. Ve bu gösterge büyümeye devam ediyor, bu da karşılıklı ticaret ve yatırımların üçüncü ülkelerin etkisinden ve dünya döviz piyasalarındaki olumsuz eğilimlerden güvenilir bir şekilde korunduğunu söyleyebileceğimiz anlamına geliyor.”

Putin, nükleer iş birliğini derinleştirdiklerini sözlerine ekledi.

Çin lideri Xi'nin de gündeminde Ukrayna savaşı vardı. Putin'le, savaşa "siyasi bir çözüm" ihtiyacı konusunda anlaştıklarını söyledi. “Her iki taraf da Ukrayna krizine siyasi çözümün doğru yol olduğu konusunda hemfikir. Çin'in bu konudaki tutumu tutarlı ve net. Çin, Avrupa'nın bir an önce barış ve istikrara dönmesini umuyor ve bu yönde yapıcı bir rol oynamaya devam edecek."

Bu görüşme, Putin'in geçen hafta resmi olarak başlayan 5’inci dönem başkanlığının ilk resmi ziyareti. Bu ziyaret Putin'in 6 yıl sürecek yeni başkanlık dönemindeki önceliklerinin işareti olarak değerlendiriliyor. Batı da ziyareti yakından izliyor.

Çin, Ukrayna'nın işgali sonrasında Rusya'nın önemli bir destekçisi olarak önemli bir etkiye sahip.

Çin, Moskova'nın silah üretimi için ihtiyaç duyduğu temel bileşenleri sağlamaya devam ediyor. Rusya'dan petrol ve gaz satın alması da Rus ekonomisinin canlanmasına yardımcı oldu.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 
Kaynak: BBC, CNNTurk.c

Bu Haberi 12804 kişi okudu!
17/05/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.