Rapor: Uygur Türkü kadınlar hedefte

Washington merkezli Uygur İnsan Hakları Projesi, 9 Şubat'ta soykırımcı Çin’in Uygur kadınları Çinlilerle zorla evlenmeleri için rüşvet verdiğini ve tehdit ettiğini ortaya koyan yeni bir rapor yayımladı.

Uygur İnsan Hakları Projesi'nin (UHRP) konuyla ilgili yeni yayımladığı raporunda, Doğu Türkistan'daki Çin'in atadığı yerel makamların bölgedeki Uygur Türkü kadınları Çinli erkeklerle görücü usulü evliliğe zorladığı, mali teşvikler ve şantaj kullandığı belirtildi. Raporun, resmi politika belgelerinden, sosyal medya paylaşımlarından ve yurt dışında yaşayan Uygur Türkleriyle yapılan röportajlardan oluşturulduğu kaydedildi.

YERLEŞİMCİ ÇİNLİLERE DEVET DESTEĞİ
Çin hükumet yetkililerinin, Uygur Türkü kadınlar ile evlenmek isteyen Çinli yerleşimcilere  ev, iş, tıbbi koruma ve nakdi ödüller verdiği bildirildi. Ayrıca Uygur Türkü kadınların Çinli erkeklerle evlenmeyi reddetmesi halinde kendilerinin veya ailelerinin toplama kamplarına alınacakları konusunda tehdit ettikleri de belirtildi.

Raporda konuyla ilgili örnek olarak Çin'in yerel basınında servis edilen, Aksu vilayetinin Kalasa köyünden yetkililerin köyün "Ulusal Birlik, Kardeş Aile" kampanyası kapsamında evlendirilen iki Uygur Türkü ve Çinli karışık çifte 40 bin yuan (10 bin 900 TL) verdikleri bildirildi. Benzer şekilde, resmi belgelere göre Kaşgar’da "etnik evlilik ödülleri" kapsamında Çinli erkekler için yılda 20 bin yuan (5 450 TL) belirtildi.

REDDEDECEK DURUMDA DEĞİLLER
Ayrıca rapora ropörtaj veren yurtdışındaki bir Uygur Türkü kadının, komşularının toplama kamplarına alınmalarından korktukları için 18 yaşındaki kızlarını bir Çinliyle evlendirmek zorunda kaldıklarını söylediği aktarıldı.

Uygur Türkü kadının, "Uygur Kızıysanız, sizinle evlenmek isteyen Çinli erkeği reddedecek durumda değilsiniz" ifadelerini kullandığı dikkat çekiyor.SİSTEMATİK SOYKIRIMI SUÇU
Çin'in, zorla evliliklerin yanı sıra Doğu Türkistan genelinde zorla kısırlaştırma, işkence ve toplu gözaltı kampları inşa ettiği biliniyor. Birleşmiş Milletler (BM) İnsan hakları yüksek komiserliği eylül 2022’de,   Çin'in bölgede insanlığa karşı suçlar işlemiş olduğunu ispatlayan bir rapor yayımlamıştı. Ayrıca ABD dahil bir çok Batılı ülkeler, Çin yönetiminin Uygur Türklerine uyguladığı eylemleri soykırım olarak tanımıştı.

Çin yönetimi ise söz konusu fillerin araştırılmasını isteyen uluslararası insan hakları gözlemci heyetlerin Doğu Türkistan'a girmesine izin vermiyor. Veya kendi seçtikleri basın mensupları, yabancı diplomatları bölgede gezdirmek suratıyla Yalancı Propaganda yürütüyor.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 608 kişi okudu!
17/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.