Rapor: İngiltere, Soykırımı Dolaylı Olarak Destekliyor

İngiltere merkezli bir sivil toplum kuruluşunun yakın tarihli raporu, Birleşik Krallık'taki “Londra Polis Enstitüsü” nün Doğu Türkistan'daki soykırıma karışan Çinli polis memurlarını çeşitli şekillerde eğittiğini ve enstitünün İngiliz hükümetinden de destek aldığını ortaya çıkardı.

İngiltere'de Siyaset ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan “Zulümden Kurtulma özgürlüğü” 17 Mayıs'ta Doğu Türkistan hakkında bir Rapor yayımladı.

Rapora göre, “Londra Polis Enstitüsü”, Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı, Çin Kamu Güvenlik Üniversitesi ve Şanghay Kamu Güvenliği Enstitüsü de dahil olmak üzere 8 Çinli kurumla yakın temaslar kurduğu ve onları çeşitli alanlarda eğittiği öne sürülüyor.

Bilgilere göre “Londra Polis Enstitüsü” Çin Kamu Güvenlik Üniversitesi'ne “terörle mücadele” eğitimi veriyor. Oysa Çin polis kuvvetlerinin yıllardır Doğu Türkistan’daki sistematik soykırımın icracıları olduğu kamuoyunda biliniyor.

İŞBİRLİĞİ, ÇİN TARAFINDAN İSTİSMAR EDİLİYOR

Nitekim “Londra Polis Enstitüsü”, uluslararası polis eğitimi hizmetleri sunan özel bir şirket olmasına rağmen, Birleşik Krallık hükümetiyle yakın bağları bulunuyor. Hatta devlet yardımı alıyor.

Ayrıca Rapor İngiliz hükümetine söz konusu işbirliğin, Çin tarafından istismar edildiği, Çin'in Doğu Türkistan'daki Uygurları hedef alan baskıcı politikalarını kamuoyu yanıltıcı ve sahte propaganda yoluyla sözde “terörle mücadele” operasyonu olarak göstermeye çalıştığı ve İngiltere'nin buna izin vermemesi gerektiği konusunda uyarıyor.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 179 kişi okudu!
21/05/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.