Rapor: Çin, Tayvan’ı İşgal Edecek!

ABD istihbaratı Salı günü yaptığı açıklamada, Çin'in askeri müdahale olmaksızın Tayvan'ı ele geçirmeyi tercih edeceğini, ancak Tayvan’ı ele geçirebilecek bir ordu kurmaya da çalıştığını öne sürdü.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Avril Haines "Bölgeyi etkili bir şekilde alabilmek için çok çalıştıklarını ve Çin'in Tayvan’a müdahale etmek için ordusuyla ilgili çalışmalarını hızlandırdığını düşünüyoruz. Ordularını Tayvan'ı alabilecekleri bir konuma getirdiler" dedi.

CIA Direktörü Bill Burns ise Ukrayna’daki savaşın Çin’in hesaplarını değiştirdiğini öne sürdü ve "ÇKP elebaşı Xi’nin Tayvan'da kontrolü ele geçirme kararlılığını erozyona uğrattığını düşünmüyorum ancak bunun nasıl ve ne zaman konusunda Ukrayna üzerinden çeşitli düzenlemeler yapıyorlar" ifadelerini kullandı.

ÇİN - TAYVAN ANLAŞMAZLIĞI

Çin'de İkinci Dünya Savaşı'nın ardından çıkan iç savaşta Mao Zedong liderliğindeki Çin Komünist Partisinin (ÇKP) 1949'da darbeyle iktidarı ele geçirmesi, aynı zamanda Doğu Türkistan’nı ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ilan etmesi üzerine Çan Kayşek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Kuomintag) üyeleri, Tayvan'a yerleşip 1912'de kurulan "Çin Cumhuriyeti" iktidarının Ada'da devam ettiğini ileri sürerek bağımsızlık ilan etmişti.

Bu girişim, Çin tarafından kabul edilmese de Tayvan temsilcileri, 1971'e kadar Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Çin'i temsil etmişti. 1950'ler ve 1960'larda çok sayıda ülkenin diplomatik ilişki tercihini Çin Cumhuriyeti'nden Çin Halk Cumhuriyeti'ne çevirmesinin ardından 1971'de BM Genel Kurulunda yapılan oylamada, Pekin hükümetinin Çin'in tek meşru temsilcisi kabul edilmesiyle Tayvan'ın uluslararası örgütlerdeki konumu belirsiz hale gelmişti.

Pekin yönetimi, "Tek Çin" ilkesini benimseyerek Tayvan’ın kendi topraklarının parçası olduğunu savunuyor. Çin, Boğazı ve çevresindeki askeri varlığının yanı sıra Tayvan'ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, BM'de ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor.

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 131 kişi okudu!
12/05/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.