Rapor: Çin’deki İslamofobi ve Müslüman Ülkelerin Tutumları

Uygur Araştırmalar Merkezi “Çin’deki İslamofobi ve Müslüman Ülkelerin Tutumları” başlıklı bir rapor yayımladı. Rapor, Çin’de devlet destekli İslamofobi ve Doğu Türkistan’daki İslam karşıtı politikalara odaklanırken, İslam dünyasının tutumlarını inceliyor.

Uygur Araştırmalar Merkezi (CUS) 29 Nisan 2023 tarihinde, “Çin’deki İslamofobi ve Müslüman Ülkelerin Tutumları” başlıklı bir rapor yayınladı. Rapor, Çin’deki devlet destekli İslamofobi, özellikle Doğu Türkistan’daki Çin’in İslam karşıtı politikalara odaklanıyor. Ayrıca, rapor İslam dünyasındaki Çin’in dezenformasyon kampanyalarını ve Müslüman çoğunluktaki ülkelerin Çin’in İslam’a alenen açmış olduğu savaşına dair tutumlarını inceliyor.

Rapor, 1949’da Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana İslam ve Müslümanları “Çinlileştirmeye” çalışan Çin Komünist Partisi’nin sistemli ve tarihi İslamofobik politikalarını analiz ediyor. Son 7-10 yıl boyunca ve özellikle 2017’den bu yana Doğu Türkistan’daki Çin’in İslam’a savaşının çeşitli yönlerini belgeliyor.

Bunun yanı sıra, İslam dünyasındaki Çin’in dezenformasyon kampanyalarını ve Uygurlara yönelik dini zulmünden Müslüman ülkelerin rahatsızlık duymalarını önlemek için Çin rejiminin kullandığı çeşitli propaganda uygulamalarını da gün yüzüne çıkarıyor.

Raporda, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Uygurlara yönelik başarısızlığı ve Müslüman çoğunluktaki ülkelerin Uygur Soykırımına karşı tutumları ilgili bölümlerde detaylıca değiniliyor.

Rapor için tıklayın…
Uygur Araştırmaları Merkezi’nin İcra Direktörü Abdulhakim İdris, rapor ile ilgili yaptığı açıklamada “Bugün Çin rejimi, Doğu Türkistan’da İslam’a karşı savaş açmış ve Uygur Müslümanlarına soykırım uygulamaktadır. Ancak İslam dünyası, Müslüman ülkeler arasında yürütülen kitlesel dezenformasyon kampanyası nedeniyle Çin rejiminin gerçek doğasını henüz tanımamaktadır” dedi. İdris ayrıca “Bu raporun yayınlanmasıyla, Çin’in İslamofobik politikalarına ışık tutmayı ve Müslümanların Çin rejiminin gerçek yüzünü görmelerini sağlamayı umuyoruz. Ayrıca İslam dünyasındaki Çin’in propaganda girişimlerini inceledik ve gerçeklerle ifşa ettik. Umarız daha fazla Müslüman, Çin’in Uygur Müslümanlarına yönelik dini zulmü konusunda eğitilmesine katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 691 kişi okudu!
01/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.