Rapor: Avrupalı markalar Uygur köle işçi çalıştırıyor

Birleşik Krallık merkezli Sheffield Hallam Üniversitesi 6 Aralık'ta Uygurların zorla çalıştırılmasına ilişkin "Doğu Türkistan’dan Avrupa'ya uzanan giyim tedarik zincirinin izini sürmek" başlıklı bir rapor yayınlayarak, Avrupa'nın pek çok ünlü giyim markalarının Uygurların zorla çalıştırılmasıyla yakından ilişkili olduğunu ortaya çıkardı.

Radio France Internationale (RFİ) haberine göre bu rapor, Avrupa Parlamentosu'ndaki Sosyal Demokrat Parti'nin Kalkınma İttifakı adına yayımlanmış olup, Sosyal Demokratlar Partisinin, Doğu Türkistan'da zorla çalıştırmayla bağlantılı olduğundan şüphelenilen kıyafetlerin engellenmesi için bir takım ticari düzenlemeler yapılması çağrısında bulunuyor.

ÇİNLİ ŞİEKETLER AYRINTILI İNCELERİNDİ
Raporda, dünyanın en büyük 500 kuruluşu arasında yer alan sözde "Xinjiang" Zhongtai Grubu'na ait pamuk işleme fabrikası ayrıntılarıyla anlatılıyor. Söz konusu şirket, Haziran 2023'ten bu yana ABD’nin uyguladığı “Uygur Zorla Çalıştırmayı engelleme Yasası” kapsamında yaptırım listesinde adı geçiyor. 

Ayrıca Şirketin ürünleri arasında organik ve sentetik elyaf kumaşlar, sentetik deri ve yapışkan ürünler yer alıyor.

İLGİLİ HABERLER: GİZLİCE AVRUPA PAZARINA SOKULUYOR

Raporun yazarlarından Yalkun Uluyol, son on yılda Çin rejiminin Doğu Türkistan'da bir düzineden fazla tekstil sanayi bölgesi kurduğunu, buralarda Çin rejiminin Uygurları Çin eyaletlerine zorla çalıştırmaya gönderme yönündeki sözde "fazla işgücü” ve “istihdam" politikasından yararlandığını, yalnızca dört şirket üzerinde çalışarak, çok sınırlı veriler ve belirsiz tedarik zincirleri kullanarak, Zorunlu çalıştırma sonucu kirlenen ürünlerin herhangi bir kısıtlama olmaksızın Avrupa pazarına sokulduğuna dair yeni kanıtlar sunuyor.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak:  RFİ

Bu Haberi 440 kişi okudu!
09/12/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.