Ramazan Bayramı’nda “İslam'ın Çinleştirilmesi”ne Vurgu

Doğu Türkistan’daki kukla yetkili Erkin Tuniyaz, Urumçi’deki sözde “İslam Cemiyeti'ni” ziyaret ederek “İslam'ın Çinleştirilmesine bağlı kalınması vurgusu yaptı.

Çin propaganda ajansı Tanrıdağ ağının 30 Nisan haberine göre, Ramazan Bayramı arefesinde Doğu Türkistan’daki Xinjiang başkanı Komünist parti kuklası Erkin Tuniyaz, sözde “Xinjiang İslam Cemiyeti” ve Urumçi'deki Nogai Camii'ni ziyaret etti ve Komünist imamlara merkezi yönetimin “İslam'ın Çinlileştirilmesi” politikasına bağlı kalınması gerekliliğini tekrarladı.

Habere göre, kukla yetkili Erkin Tuniyaz, Doğu Türkistan'daki baskıcı politikanın devam edeceğini de ima ederek, parti hükümetin yeni dönemde Xinjiang'ı yönetmeye yönelik önlemleri tam olarak yerine getirmede, İslam'ın Çinleştirilmesine bağlı kalınması ve İslam'ı Sosyalist topluma daha iyi uyum sağlar hale getirmek için aktif rol oynaması gereken öncülerin imamlar olduğunu belirtiyor.

Kukla yatkililerden Zumrat Obul, Abdurakib Tomurniyaz başta çok sayıda komünist yetkililerin katıldığı ziyarette Tuniyaz, sözde din adamlarına “sosyalist temel değerlere bağlı kalıp, Çin ulusunun bir bütün olarak ortak bilincini güçlendirmek, sızmaya en şiddetli biçimde karşılık vermek, aşırıcılığı temelden kurutmak” gibi radikal devlet terörü siyaseti kapsamında Uygurlar üzerinde yürütülen sistematik soykırım politikasını teyit etti.

AMAÇ, DOĞU TÜRKİSTAN’I İSLAMSIZLAŞTIRMAK

Son yıllarda Çin rejimi, “İslam'ı Çinleştirmek” için sistematik asimilasyonun yanı sıra Doğu Türkistan'da açıkça soykırım suçu işliyor. Başta “dine, inanca yönelik baskı, kısıtlamalar” ve “Toplama kampı”, “köle işçi çalıştırma” politikasını meşrulaştırmaya çalışıyor.

Rejim, Aralık 2017'de İslam hakkında yeni bir yasa çıkararak onaylanmış bir versiyonunu Çin eyaletlerindeki Huy müslüman toplumlarına tebliğ etti. Yasada, Çin’in “13. beş yıllık plan” kapsamında 2018'den 2022'ye kadar beş yıl içinde sözde “dinin Çinlileştirilmesi” “aşırıcılığın yok edilmesi” hedefleniyor.

2017’den beri hissedilen Büyük çaplı tutuklamada Çin rejimi, “İslam'ı Çinlileştirme planını” yürürlüğe koyarak geçen beş yıl içinde on binlerce camiyi yıktı veya tahrip etti ve Muhammed Salih Damolla gibi çok sayıda öne çıkan din adamları, önemli şahsiyetleri, Hacı Hocaları keyfi tutuklayarak hapse attı.

GÜÇ KARŞISINDA ÜLKELER SUSUYOR

Çin, Doğu Türkistan'daki soykırımı, İslam ve Müslüman karşıtı zulüm politikaları nedeniyle uluslararası toplum tarafından geniş çapta eleştiriliyor ve yaptırımlara maruz kalmasına rağmen, suçlarını inkar ederek, ülkeler üzerindeki ekonomik ve teknolojik hegemonyasını kullanarak  insanlık dışı suçlarını gizlemeye çalışıyor.

Gözlemcilere göre, Ramazan Bayramı arefesinde Uygur görünümlü Çinli yetkililerin Çin propaganda aracı olmaktan başka vasfı olmayan “İslam Cemiyeti” ve Komünist imamları ziyaret ederek “İslam'ın Çinleştirilmesi” ile ilgili vaz vermesi, Doğu Türkistan’daki sorunun nedenli büyük olduğunu gözler önüne seriyor.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 238 kişi okudu!
05/05/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.