Pelosi, savaş tehdidine rağmen tayvan’ı ziyaret etti

Çin, sınırda askeri hareketliliği artırmasına rağmen, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin uçağı Tayvan'a indi.

Hint-Pasifik ülkelerine resmi ziyaretler gerçekleştiren ABD Temsilciler Başkanı Nancy Pelosi'nin uçağının Tayvan'a indiğine ilişkin görüntüler yayınlandı.

Uçuş takip sitesi Flight Radar-24'ün verilerine göre, Pelosi ve beraberindekileri taşıyan "Boeing C-40" tipi askeri uçak, Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'daki Sultan Abdülaziz Şah Havalimanı'ndan ayrıldıktan sonra kuzey istikametinde Güney Çin Denizi'ne ilerlemek yerine Endonezya'nın Borneo Adası üzerinden doğuya, ardından Filipinlerin doğu kıyısını takip ederek kuzeye hareket etti. Ardından Filipinler Denizi'nden kuzeybatıya ilerleyen uçak, Tayvan hava sahasına doğudan girerek Taipei'deki Songşan Havaalanı'na indi.

Tayvan'a inen Pelosi, havalimanında yaptığı açıklamada “Bu ziyaret ABD'nin Tayvan politikalarıyla çelişmeyen bir ziyaret. Amerika'nın Tayvan halkıyla dayanışması bugün her zamankinden çok daha önemli. Bu ziyaretimiz, ABD'nin Tayvan'ın demokrasisini destekleme konusundaki kararlılığının bir göstergesidir. ABD, Tayvan'ı savunmak için verdiği sözü unutmamalıdır." İfadelerini kullandı.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı da, ziyaretin iki ülke arasındaki bağları güçlendireceğini belirtti. Bu sabah Tayvan Cumhurbaşkanı ile görüşen Pelosi ortak açıklama yapmak üzere basının karşısına çıktı.

ÇİN, KARŞILIK OLARAK ASKERİ TATBİKATLAR DÜZENLEYECEK
Pelosi'nin resmi programda yer almayan, ancak beklenen ziyaretine Çin'den sert tepki geldi.

Çin Komünist Partisi'nin yayın organı Global Times, uçağın Tayvan'a yaklaştığı sıralarda, Çin'e ait S-35 savaş uçaklarının Tayvan Boğazı'nı geçtiğini bildirdi. Konuyla ilgili henüz resmi açıklama yapılmadı.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi'nin ziyareti için, "Bu davranış, ateşle oynamak gibi, son derece tehlikeli. Ateşle oynayan kendini yakar. Çin, ziyarete yanıt olarak egemenliğini ve toprak bütünlüğünü kararlı bir şekilde korumak için gerekli tüm önlemleri kesinlikle alacaktır. Bunun sonuçları ABD'nin ve Tayvan'daki 'ayrılıkçı güçler'in sorumluluğundadır," ifadelerini kullandı.

Çin Savunma Bakanlığı da "Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA), ziyarete karşılık olarak askeri operasyonlar başlatacak," yorumunda bulundu. Ordunun, adanın çevresinde bu geceden itibaren tatbikatlar düzenleyeceği belirtildi. Havada ve denizde gerçekleştirilecek tatbikatların, uzun menzilli füze atışlarını da içereceği açıklandı.

Çin Dışişleri Sözcüsü Hua Chunying, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda ziyareti provokasyon olarak nitelendirdi.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Tayvan Çalışma Bürosu da "Pelosi gibi insanlar Tayvan adasını desteklemek ve Çin'i kontrol altına almak için nasıl hareket ederlerse etsinler, Çin'in yeniden birleşme sürecini durduramazlar. Yeniden birleşme sağlanmalıdır ve sağlanacaktır. ABD'nin tarihsel bağlamı açıkça görmesi gerekiyor ve Tayvan'ın 'bağımsızlığı' girişiminden vazgeçilmesi gerekiyor. Çünkü bu yöndeki herhangi bir hareket, Çin halkının 'Tayvan bağımsızlığına' karşı çıkan ve yeniden birleşmeyi destekleyen güçlü gücü tarafından ezilecek," açıklamasını yaptı.

“BUNDAN SONRA OLACAKLARDAN BİZ SORUMLU DEĞİLİZ”
Çinli yetkililer daha önce “eğer gelirse askeri müdahale ederiz” diye tehditler savurmuştu.  Pelosi’nin Tayvana inmesinin hemen ardından açıklama yapan Çin Ordusundan yetkililer, "Bundan Sonra Olacaklardan ABD Sorumludur" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Dünya Çin’den gelecek adımları merakla beklerken Çin Ordusu tarafından yapılan açıklamada, 4-7 Ağustos tarihleri arasında Tayvan’ı çevreleyen altı bölgede tatbikat ve eğitim faaliyetleri yapacağını duyurdu. Tatbikatların 7 Ağustos’ta Pekin saati ile 12.00’de sona ereceği ifade edilerek, tatbikatlarda gerçek mermi kullanılacağı aktarıldı. Güvenlik nedeniyle, tatbikatların yapılacağı bölgelere gemi ve uçakların girmesinin yasaklandığı açıklandı.

Pelosi ve beraberindeki heyeti taşıyan uçak Tayvan’ın başkenti Taipei’de bulunan Songshan Havaalanı'na yerel saatle dün gece saatleriyle 22:43’te inmiş, Pelosi’yi Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu, Taipei’de bulunan Amerikan Enstitüsü Başkanı Sandra Oudkirk ve diğer yetkililer karşılamıştı.

Öte yandan Pelosi, en son 1997'de dönemin ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Newt Gingrich tarafından ziyaret edilen Tayvan'a seyahat eden en üst düzey ABD yetkili yetkili oldu.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 146 kişi okudu!
03/08/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.