Pekin Olimpiyatlarını protesto eden iki kişi tutuklandı

Olimpiyat meşalesinin Çin'e devredilmesinin arifesinde Yunanistan'ın başkenti Atina'da protesto yaparak Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin "ikiyüzlülüğünü" kınayan bir Hong Konglu aktivist ve bir Tibetli aktivist tutuklandı.

Reuters'in haberine göre, biri 18, diğeri 22 yaşındaki ABD vatandaşı iki aktivist’in, Akropolis'te Tibet ve Hong Kong bayraklarını açarak "2022 Pekin Kış Olimpiyatlarını boykot edelim", "özgürlük olmadan rekabet olmaz."gibi sloganlar attığı bildirildi.

South ChinaMorning Post'un konuyla ilgili haberine göre olay yerine gelen Yunan polisleri tarafından tutuklanan eylemcilerin bayraklarına el konulup gözaltına alındığı ve 18 Ekim'de de serbest bırakıldığı belirtildi.

Bilgilere göre Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), 19 Ekim (Bugün)Olimpiyat Dağları'ndaki antik Akropolis kentinin harabelerinde tören düzenleyerek Olimpiyat meşalesini Pekin Kış Olimpiyat yetkililerine teslim edecek.

Haberde Olimpiyat meşalesinin, Çin'in Uygurlara yönelik politikasının yaygın olarak "soykırım" ve "insanlığa karşı suçlar" olarak nitelendiği ve Pekin Kış Olimpiyatlarının başka bir ülkeye devredilmesi veya boykot edilmesi çağrısında bulunulduğu bir zamanda yapıldığı ve Uluslararası Olimpiyat Komitesinin (IOC) ise yukarıdaki iddiaları her zamanki ret ettiği bildirildi.

Uygur, Tibet, Hong Kong ve diğer insan hakları örgütlerinin 19 Ekim'de Atina'da meşale töreni sırasında bir basın toplantısı düzenleyerek Olimpiyat meşalesinin Çin'e transferini ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin "ikiyüzlülüğünü" kınayacak.


Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:RFA
Bu Haberi 113 kişi okudu!
19/10/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.