Pekin Olimpiyatları boykot edilmeli

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Perşembe günü yayınlanan yıllık insan hakları raporunda, dünya genelinde demokratik yapılara yönelik tehditlere odaklandı. Çin'in Pekin Olimpiyatlarını Doğu Türkistan’daki zulmün üstünü örtmek için kullandığını belirterek ülkelere "diplomatik boykot" çağrısında bulundu.

Örgütün Genel Direktörü Kenneth Roth, dün yayınlanan yıllık rapor öncesinde AFP'ye verdiği mülakatta, Çin'in Şubat ayında yapılacak kış olimpiyatlarını kullanarak "korkunç" insan hakları sicilinin üzerini örttüğünü söyledi ve ülkelerden Pekin Olimpiyatlarına karşı diplomatik boykot uygulama çağrısı yaptı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Birleşik Krallık ve Kanada, Çin'in Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Uygur toplumuna karşı muamelesini de kapsayan insan hakları ihlalleri nedeniyle 4 Şubat'ta başlayacak olimpiyatlara diplomatik boykot ilan ettiklerini duyurmuştu.

Roth, diğer ülkelerden de olimpiyatlara yüksek düzey yetkililerini göndermekten kaçınmasını istedi. Roth ancak bu şekilde bölgedeki "kitlesel zulme" ve Çin'in Hong Kong'da temel özgürlükleri kısıtlamasına dikkat çekilmesinin mümkün olacağını söyledi.

"ZULMÜ SPORLA KAPATIYOR"

Roth, "Çin hükümeti, Pekin Olimpiyatlarını zulmünü sporla kapatmak için kullanıyor" dedi. Roth, sporculara boykot çağrısı yapmadığını ancak ülkelerin "her şey normalmiş gibi yapmaması gerektiğini" söyledi. "Asgari olarak uluslararası toplum, olimpiyatların diplomatik boykotuna katılmalı" dedi. Direktör ayrıca olimpiyatın sponsorlarının da bu noktada bir duruş sergilemesi gerektiğini söyledi ve olanları aklamak yerine Doğu Türkistan’da yaşananların üzerine dikkat çekmeleri gerektiğini belirtti.

Roth şirketlerin de yaşananlara karşı koymasının bir ahlaki zorunluluk olduğunun altını çizdi. "Çin hükümetinin baskılarını meşrulaştırmaktan kaçınmak için her şirket elinden geleni yapmalıdır" ifadelerini kullanan Roth, Tesla'nın bölgede bayii açmaya karar vermesinin de "tamamen duyarsızlık" olduğunu söyledi.

Kenneth Roth, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komiseri Michelle Bachelet'in yakında Doğu Türkistan’da yaşanan insan hakları ihlallerine ilişkin yayınlayacağı raporun, ülkelerin ses çıkarmak için oluşturacakları geniş bir koalisyona ilham olacağından umutlu olduğunu söyledi. Olimpiyatların açılış törenine katılmayı planlayan BM Sekreteri Antonio Guterres'in konuya ilişkin sessizliğini ve Çin hükümetini eleştirmemesini de "büyük bir hata" olarak nitelendirdi.

"BİDEN SESİNİ KAYBETMİŞ GÖRÜNÜYOR"

Deutsche Welle DW’nin bildirdiğine göre Örgüt aynı zamanda ABD Başkanı Joe Biden'ı ve diğer Batılı liderleri demokrasiyi güçlü bir şekilde savunmadıkları ve iklim krizi ile Çin visürü Covid- 19 pandeminin yarattığı sorunlarla baş etmede yetersiz kaldıkları için eleştirdi.

Roth raporda, Biden'ın Ocak 2021'de göreve geldiğinde "dış politikada insan haklarını merkeze koyma" vaatleri olduğunu ancak Mısır'a, Suudi Arabistan'a, Birleşik Arap Emirlikleri'ne ve İsrail'e silah satışına devam ettiğini belirtti. Biden'ın önemli zirve görüşmelerinde konu ciddi insan hakları ihlallerini kınamaya geldiğinde "sesini kaybetmiş göründüğünü" söyledi.

FRANSA VE ALMANYA’YI ELEŞTİRDİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve eski Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ismini vererek, "Diğer Batı liderleri de demokrasiyi savunma konusunda aynı zayıflığı gösteriyor" dedi.

Örgüt, söz konusu raporda ayrıca Almanya'nın Afganistan'dan çekilirken ülkedeki sivillere gösterdiği muameleyi de eleştirdi.

SPONSORLARDAN ÇİN'E 1 MİLYAR DOLAR

Karar gazetesinin Washington Post'ta dayandırdığı habere göre ise, Pekin Olimpiyatları'nın sponsorları Çin'e 1 milyar dolar ödedi. Haberde bu rakamı 2 milyar dolara kadar çıkabileceği belirtildi. Sponsorlar arasında Coca-Cola, Procter & Gamble, Visa, Toyota, Airbnb ve Panasonic gibi büyük isimler yer alıyor. Associated Press, olimpiyat sponsorlarının çoğuyla temasa geçti. Ancak sponsorların planları hakkında sorduğu sorulara cevap alamadı. Cevap veren sponsorlar ise odak noktalarının sporcular olduğunu söyledi. Michigan Üniversitesi Spor Pazarlama Merkezi Direktörü Dae Hee Kwak ise, durumu “Sponsorların sessiz kalmasına şaşırmadım” sözleriyle değerlendirdi.

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 249 kişi okudu!
14/01/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.