Pekin’de Xi Jinping’e karşı Protesto

Çin Komünist Partisi’nin 20. Kongresinden günler öncesi Çin’in başkenti Pekin’de, Çin Komünist Parti Lideri Xi Jinping’e ve rejimin Çin virüsü (Kovid-19) pandemisinin bu dalgası sırasında uyguladığı sözde “sıfır covid” politikasına karşı protesto gösterisi düzenlendi.

13 Ekim öğleden sonra, Pekin’in en yoğun caddelerinden Zhongguancun'daki bir üst geçide asılan iki protesto pankartının görüntüleri sosyal medyada gündem oldu.

“HAİN Xİ’Yİ ORTADAN KALDIRIN”
Kırmızı Renkle yazılan Pankartların birinde, “Kovid testine hayır, yemeğe evet deyin”, “Karantinaya hayır, özgürlüğe evet”, “Devrime hayır, reforma evet”, “Lidere hayır, oy kullanmaya evet”, “Köleliğe hayır, vatandaşlığa evet” gibi sloganlar yer alırken, diğerinde ise “Okulu ve işi bırakın, diktatörü ve vatan haini Xi Jinping’i ortadan kaldırın” mesajı yer alıyor.

CNN’in haberine göre, üst geçitten dumanlar yükseldiği ve hoparlörlerden protesto sloganlarının geldiği de görüldü. Ancak protesto paylaşımlarının ve görüntülerinin Çin’in popüler sosyal medya platformları Weibo ve WeChat’ten hızla kaldırıldığı kaydedildi. Ancak görüntüler küresel medya platformlarında viral oldu.

Çin hükümetinden olaya ilişkin henüz açıklama gelmedi. Protestonun Çin Komünist Partisinin (ÇKP) 20. Kongresi öncesi düzenlenmesi dikkat çekerken, Protestonun kim ya da kimler tarafından yapıldığına dair hiçbir bilgi bulunmuyor.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 579 kişi okudu!
14/10/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.