Pasifikte Çin haritası gerginliği

Hindistan Salı günü yaptığı açıklamada, Asya'nın iki dev ülkesi arasındaki gergin ilişkilerin son halkası olan ve Hindistan'ın toprakları üzerinde hak iddia eden yeni bir harita nedeniyle Çin'i şiddetle protesto ettiğini duyurdu.

Yeni Delhi'nin protestosu, Pekin'in Hindistan'ın Arunachal Pradesh eyaletini ve Aksai Çin platosunu resmi toprakları olarak gösteren resmi bir "standart harita" yayınladığına dair Hint medyasında çıkan haberlerin ardından geldi.

Çin, doğu Himalayalar'daki Arunachal Pradesh bölgesi ile Doğu Türkistan, Keşmir ve Tibet sınırındaki Aksai Çin bölgesi de dahil tamamıyla Çin topraklarının bir parçası olduğunu iddia ediyor ve Nisan ayında eyaletteki 11 yeri Çince'de güney Tibet olarak yeniden adlandıran bir yeni harita yayınlamıştı.

HİNDİSTAN'DAN SONRA MALEZYA DA ÇİN'İ KINADI
Öte yandan Malezya önümüzdeki hafta Yeni Delhi'de yapılacak olan G-20 zirvesi öncesinde, Hindistan'ın topraklarında ve Malezya'nın Borneo adası yakınlarındaki deniz alanlarında hak iddia eden yeni Çin haritasını protesto eden Hindistan'a katıldı.

Aksam gazetesinin haberine göre, bu durum, ortak sınırlarında üç yıldır devam eden bir askeri çatışmanın içinde olan Çin ve Hindistan arasındaki gerilimi daha da arttırdı.

Çin Komünist Parti Lideri Xi Jinping'in zirveye katılması beklendiği için protestonun zamanlaması kilit önem taşıyor.

"TEK TARAFLI İDDİALARINI" REDDETTİ
Hindistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Arindam Bagchi Salı günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, Çin tarafının bu tür adımlarının sadece sınır sorununun çözümünü zorlaştırdığını söyledi.

Malezya Dışişleri Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada Çin'in "tek taraflı iddialarını" reddetti ve haritanın ülke için "bağlayıcı olmadığını" ekledi.

Ayrıca çatışmanın diyalog ve müzakereler yoluyla barışçıl ve rasyonel bir şekilde ele alınması çağrısında bulundu.

Hindistan Salı günü, Hindistan toprakları üzerinde hak iddia eden 2023 "standart haritası" hakkında Çin tarafına diplomatik kanallar aracılığıyla resmen itirazda bulundu.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 479 kişi okudu!
31/08/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.