Pakistanlı alimlerin “Xinjiang gezisi” rezaleti

Çin'in davetlisi olarak Pakistan'dan gelen bir grup din adamı ve sivil toplum kuruluşları temsilcisinden oluşan bir heyet bu hafta Doğu Türkistan'a gelerek ziyaretlerine başladı.

Heyet arasında, Pakistan İslami İdeoloji Konseyi Başkanı Kıble Ayaz, Uluslararası Din İşleri Araştırma Konseyi (Pakistan'da bir STK) Başkanı Mohammad Israr Medeni, Pakistan Darul Kur'an Okulu Müdürü Mohammad Taib, Pakistan İslam Alimleri Derneği Başkan Yardımcısı İslam Fazıl Ali Haqan ve İslami kalkınma Derneği Dışişleri temsilcisi Asif Lakhvi Qazi, Sahibzade Müslüman Araştırma Merkezi Başkanı Sultan Ahmed Ali ve diğer kişiler yer alıyor.

Çin medyasına göre Pakistanlı heyet 17 Temmuz'da Kadim şehir Kaşgar’a gelerek meşhur Heytgah Camii (Şu an Turizim amaçlı kullanılan) ziyaret etti.

Heytgah Camiinde düzenlenen kurmaca ziyarette, Çin’in ezberlettiği klişeleri konuşan komünist imam Memet Cuma, Doğu Türkistan'da halkın herhangi bir kısıtlamaya takılmadan dini vecibelerini yerine getirebileceğini, Çin Hükümetinin dini özgürlük konusunda etnik gurupların inancına saygı duyduğunu iddia ederek yalan beyanda bulundu ve Çin’in bölgedeki sistematik soykırım suçunu gizlemeye çalıştı.

Ziyaretin ikinci günü Urumçi'deki “Ak Mescit” Camii ve sözde "Xinjiang İslam Enstitüsü"nde ziyaret gerçekleştiren Pakistanlı heyet, komünist imam Abduraqib Tömürniyaz gibi Çin kuklası dini figüranlarla bir araya geldi.

AMAÇ “MUTLU UYGUR” ALGISI OLUŞTURMAK
Çin Medyasına çıkan haberlerde 18 Temmuz Urumçi’de Pakistanlı heyeti karşılama toplantısı düzenlendiği ve toplantıda Doğu Türkistan'daki sözde “Xinjiang Halk Hükümeti” parti komitesi sekreteri Ma Xingrui, sözde “Xinjiang Halk Hükümeti” kukla başkan Erkin Tunyaz ve diğer isimler hazır bulunduğu, açılış konuşması yapan sekreter Ma Xingrui, bütün Çin’in özellikle de sözde “Xinjiang” (Doğu Türkistan) Halkının barış ve huzur içinde yaşadığını, tüm özgürlüklerden yararlanan mutlu toplumların burada olduğunu ve Amerika başta olmak üzere Batılı ülkelerin sözde Xinjiang (Doğu Türkistan) hakkında yalanlar uydurarak Çin’i kontrol etmeye çalıştığını iddia ederek bölgedeki soykırımı örtbas etmeye çalıştı.

Öte yandan Çin medyası, Pakistanlı delegelerle ayrı ayrı görüşerek, Doğu Türkistan'da yaptıkları kurmaca geziyi değerlendirmeleri, milli kültürün korunmasına ilişkin vede dini özgürlük konusunda tanık olduklarını anlatmasını istedi. Pakistanlı delegeler çoğunlukla, “Çin ve Pakistan’ın iyi komşulardan olduğu, ‘Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’, ‘Bir Kuşak ve Bir Yol’ Girişimi'nin önemli ortakları olduğu, sözde ‘Xinjiang gezisi’ sonrasında çeşitli alanlarda işbirliğini güçlendirmek istediğini” söylüyor.

UYGUR DİASPORASINDAN TEPKİ
Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği, Pakistan Müslüman Alimler Heyetinin utanç verici sözde “Xinjiang ziyareti” ve de Çin’in Doğu Türkistan'daki Soykırım politikasını Desteklemesi ile ilgili yazılı Basın açıklamasında bulunarak şiddetle kınadığını belirtti;

18 Temmuz günü Pakistanlı dinî ulema ve akademisyenlerden oluşan bir delegeler heyeti Çin işgalindeki Doğu Türkistan’a ziyaret gerçekleştirmiştir. Tian Shan ajansının haberlerine göre bu heyet Urumçi’de açılan ‘’İslam’i Çinlileştirmeyi sürdürmek’’ konulu seminere katılmış olup, seminerde Çinli yetkililer ve sözde dinî figürler İslam’ı Çinlileştirmenin ve sosyalist topluma uydurmanın bölgenin uzun vadeli istikrarı ve ÇKP’nin bölge modernleşme stratejisi için önemli olduğunu beyan etmiştir.

Ziyaret delegesi ise sözde “ÇKP Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi” sekreteri Ma Xingrui ve Bölge Başkanı Erkin Tuniyazi ile gerçekleştiren toplantıda Pakistan’ın Çin’in iyi komşu ülkesi, arkadaşı ve kardeşi olduğunu, Pakistan’ın Çin’in yanında olduğunu, Çin’in etnik ve dini politikalarıyla bölgedeki farklı etnik grupların tam dinî özgürlükten yararlanarak harmoni içinde yaşadıklarını beyan etmiştir. Gerçeklik ise, Çin'in 1949'daki işgalinden bu yana, toplama kampları, beyin yıkama, İslam yasağı, kürtaj, aile ayrılığı ve devlet baskısı gibi soykırım düzeyinde asimilasyon politikalarını uyguladığı, milyonlarca kişinin tutuklandığı ve diğer milyonların öldüğü bilinen bir gerçektir.

Çin ‘’İslam’i Çinlileştirme Politikası’’nı 2012’den beri İslamî uygulamaları kısıtlamak, camiler yıkmak, Kuranı yakmak, dini alimleri, akademisyenleri ve yazarları tutuklamak, İslam’a karşı politikalarını meşrulaştırmak ve soykırımını örtbas etmek için kullanmaktadır. Bunun yanında Çin sürekli kendiyle iyi diplomatik ilişkiler içerisinde olan İslam ülkelerinden bu tür delegeleri ziyarete davet ederek, ve onlara genelde yasak olan ama sadece bu heyetler için sahnelenmiş dinÎ etkinlikleri göstererek onları kandırmakta.

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği (UDTSB) olarak, Doğu Türkistan'daki Müslüman halka yönelik devam eden soykırımı ifşa etme ve gerçeği savunma yükümlülüklerini yerine getiremeyen Pakistan heyetini kınıyor ve heyetin İslam'ın Çinlileştirilmesine ve Çin'in İslamofobik politikalarını haklı çıkarmaya yönelik destek açıklamalarını kınıyoruz. UDTSB olarak, Müslüman alimleri, İslami kuruluşları, hareketleri, Müslüman ülkeleri ve siyasetçileri Doğu Türkistan'ın Müslüman halkıyla birlikte durmaya ve devam eden soykırımı durdurmak için harekete geçmeye çağırıyoruz.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istqlal Haber

Bu Haberi 456 kişi okudu!
20/07/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.