Pakistan ile Çin sınırlarını kapattı

Çin rejimi, geçtiğimiz ay Pakistan’la sınır kapısının yıl boyunca açık kalacağı yönünde yapılan anlaşmaya rağmen, Doğu Türkistan-Pakistan arasındaki tek kara geçiş noktası olan Koncirap sınır kapısını dört ay süreliğine kapatacağını duyurdu. 

Dawn gazetesindeki habere göre, Pakistan’ın Gilgit-Baltistan bölgesi ile Doğu Türkistan’ı bir birine bağlayan Çin ile Pakistan arasındaki tek kara geçiş noktası olan Kaşgar vilayetine bağlı Taşkurgan’daki Koncirap Sınır Kapısı, Pekin yönetiminin kararıyla kış mevsiminde 4 ay süreliğine kapalı kalacak.

TEK KARA GEÇİŞ NOKTASI
Pakistan Dışişleri Bakanlığı, sınır kapısının kapatılmasıyla ilgili henüz bir açıklama yapmazken, Çin Komünist Parti (ÇKP) Lideri Xi Jinping ile Pakistan geçici hükümet Başbakanı Anvarul Hak Kakar arasında geçen ay Pekin'de yapılan görüşmede, Koncirap Sınır Kapısı’nın yıl boyunca açık kalması kararlaştırılmıştı.

Fakat Çin rejimi, her yıl olduğu gibi yine bildiğini okumakta ısrar ediyor. 

Karakurum Geçidi’nin Pakistan’daki başlangıç noktası kabul edilen Koncirap, 4 bin 714 metre rakımla dünyadaki en yüksek sınır geçiş noktası ve Çin’in Pakistan’a karadan tek geçiş noktası olma özelliğini taşıyor.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: gazeteoksijen.com

Bu Haberi 604 kişi okudu!
15/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.