Pakistan’daki Uygurlara umut doğdu

2016 yılında ailesiyle birlikte Çin’den kaçan 67 yaşındaki Niyaz Ghopur efendi, Pakistan’da BM mülteci kimliğiyle yaşıyordu. Ancak süresi dolması nedeniyle kaçak durumda düşmüştü.

Geçtiğimiz haftalarda Pakistanlı yetkililer, ülkede kalmalarına izin veren yasal belgeleri olmadığını söyleyerek, ailenin sekiz üyesini de tutuklamakla tehdit etti öğrenildi.

Pakistan'daki Uygur mülteci statüsündeki Niyaz Ghopur, Özgür Asya Radyosu (RFA) muhabirine polis ve istihbarat görevlilerinin yaklaşık iki hafta önce evine gelip kendisinin ve ailesinin BM tarafından verilen mülteci kartlarını yenilemezlerse Çin'e geri gönderileceklerini söylemesiyle paniklediğini anlattı.

Pakistan’a ayak bastıktan kısa bir süre sonra, BM mülteci kurumu BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden, ailenin, Doğu Türkistan’daki çoğu Müslüman Uygur nüfusuna baskı uyguladığı Çin’e geri gönderilmemesi gerektiğini bildiren kartlara başvurmuştu.

“DÖRT KEZ GİTTİ SONUÇ ALAMADIK”
Ghopur, Pakistanlı yetkililere, UNHCR’nin Ekim ayında sona erdikten sonra mülteci kartlarını yenilemeyi açıklanamaz bir şekilde reddettiğini söyledi. Ghopur, olayı anlatırken, “Son zamanlarda [BMMYK ofisine] üç veya dört kez gittik ve personel kart vermeyi bıraktıklarını ve yeniden basmaya başladıklarında bizi arayacaklarını söylediler” dedi. “Ama bizi aramadılar. İki yıl önce bize iyi davrandılar. Durumumuzu soruyorlardı ama artık kimse bizi umursamıyor.” İfadelerini kullandı.

RFA Salı günü olaylar hakkında bilgi almak için UNHCR’nin İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkez ofisi ile temasa geçtiğinde, teşkilatın küresel iletişim başkanı Joung-ah Ghedini-Williams, meseleden haberi olmadığını ancak Pakistan ofisi ile temasa geçtikten sonra yanıt vereceğini söyledi.

TEPKİLER SONUÇ VERDİ
Birkaç gün içinde BM teşkilatının Pakistan’daki ofisleri söz konusu Uygur ailelerinin mülteci kartlarını yeniledi ve Pakistan yargısı bu ailelerin sınır dışı edilmeyeceklerini belirtti.

Uygur mültecilere yardım sağlayan Pakistan’daki Ömer Uygur Vakfı kurucu Başkanı Ömer Uygur, Pakistan’daki BM mülteci ofisi Uygur Türkleriyle temasa geçtiğini ve onlara Perşembe günü mülteci kartlarını yenileme işlemine başladığını anlatarak “Bu iyi bir haber” dedi. Artık burada Uygurlar için bir tehlike olmayacağını, çünkü burada yasal olarak kalabileceğini söyledi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 410 kişi okudu!
25/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.