Pakistan’daki Uygurlar tehlike altında!

Pakistan'ın Afganlara uyguladığı geri gönderme politikası, ülkede yaşayan Uygur Türklerini de etkilemeye devam ediyor. Uzun zamandır Pakistan'da yaşayan Uygur Türkleri, Pakistan polisi tarafından taciz ediliyor. Sınır dışı edilmekle karşı karşıya kalıyor.

UYGUR TÜRKLERİ PAKİSTAN POLİSİ TARAFINDAN TACİZ EDİLİYOR
Pakistanlı yetkililer, geçen yıl ekim ayı başlarında "Pakistan'da yasal oturma izni olmayan göçmenlerin 1 Kasım'a kadar ülkeyi terk etmeleri gerektiği, aksi takdirde sınır dışı edilecekleri" yönünde bir karar yayımladı. Çin'in baskıcı politikalarından dolayı Doğu Türkistan'dan göç eden ve Afganistan üzerinden Pakistan’a giren Uygur Türkleri ülkeye girişlerinde “Afgan mülteciler” olarak kaydedildi. O günden bu yana sözde “Afgan mülteci” dışında hiçbir tüzel kimliği olmayan Uygur Türkleri, 2023 yılının sonundan bu yana Pakistan polisi tarafından taciz ediliyor ve evleri basılıyor.

PAKİSTAN HÜKUMETİ UYGUR TÜRKLERİNE GÜVENCE VERMEDİ
Bu durum Birleşmiş Milletler  Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve bazı insan hakları yetkililerinin dikkatini çekti. Pakistan makamlarıyla yaptıkları görüşmeler sonucunda Pakistan hükumeti, geçen yıl kasım ayı ortasında Uygurların Pakistan’da kalış süresini altı ay daha uzatan geçici bir karar aldı.

Pakistan’daki Uygur Vakfı Başkanı Ömer Übeydullah, Pakistan'ın yeni çıkardağı ikamet izni yasasına göre, Ravalpindi’de yaşayan 18 ailelik Uygur Türkünün 1 Nisan 2024'e kadar geçici ikamet süresinin biteceğini ve hükumetin kendilerinin ikameti uzatıp uzatmayacağı konusunda güvence vermediğini bildirdi. 

İLGİLİ HABERLER: "SAYILI GÜNLERİMİZ KALDI"

Ömer Übeydullah, 24 Mart 2024 tarihinde Özgür Asya Radyosu'na (RFA) verdiği demeçte, 23 Mart’ta Pakistan Dışişleri Bakanlığı’nın Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte Afgan mültecileri sınır dışı için sınır etme operasyonlarının daha da sıkılaştırılacağını aktardı. Öte yandan Ömer demecinde, Pakistan Göç İdaresinin ve Kolluk Kuvvetlerinin konuya ilişkin özel bir belge yayımladığını belirterek, "Pakistan hükumeti bayramdan sonra Afgan mültecileri sınır dışı edeceğini söylüyor. Bizi Afgan mülteci saydıkları için de sınır dışı edebilirler. Üstelik gelecekteki kaderimizin ne olacağı da belli değil, hiçbir yerde şansımız yok. 5-6 ay oldu hala bir haber alamadık, sayılı günlerimiz kaldı" ifadelerini kullandı.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Kaynak: RFA, Habernida, QHA

Bu Haberi 934 kişi okudu!
03/04/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.