Pakistan’da Çin’e Karşı Gök Bayraklı Protesto

Geçtiğimiz hafta, Pakistan’daki bir Üniversitede gerçekleşen Çin’in “Duanwu” bayramı olarak bilinen Ejderha kayığı festivali etkinliği sırasında Pakistanlı bir öğrenci başında Uygur Doppası ve Doğu Türkistan bayrağı açarak, Çin’in Uygurlara karşı işlediği insanlık dışı soykırım uygulamalarını protesto etti.

Pakistan'ın İslamabad kentinde bulunan Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, 10 Haziran'da Çin’in Duanwu Festivalini kutlamak için bir etkinlik düzenlendi.

Üniversitedeki Çin Dili Merkezi ve Uluslararası Barış ve İstikrar Merkezi tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinliğe okul yöneticileri, fakülte dekanları ve hocalar, öğrenciler, Çin büyükelçilik temsilcileri ve Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'ndan üst düzey yetkililer katıldı.

Etkinliğe katılan örendilerden Muhammed Osman Esad, Çin'in işgali altındaki Doğu Türkistan'da Müslüman Kardeşlerine yapılan zulüm dolaysıyla etkinliği protesto ederek Uygur doppası giydi ve Doğu Türkistan bayrağı açarak Çin’e tepki gösterdi.

KURAN’İ KERİM YERİNE ÇİN MARŞI OKUNDU

Muhabirimize konuşan Muhammed Osman Esad,  daha önce Üniversitedeki herhangi bir etkinliğin Kuran-i Kerim okunarak başlayacağını, Çin’in bu etkinliğinde Çin devlet marşıyla başladığını, üstelik etkinlik sırasında geleneksel Çin tiyatrosu,  komünizm şarkıları ve çeşitli Çin kültür medeniyetinin tanıtımı gibi Çin propagandası yapıldığını, garip olanı ise etkinlikte bazı Pakistanlı öğrencilerinde Çin geleneksel kıyafetleri giyerek performans sergilediğini aktardı.

Çince şarkıların söylendiği sırada arka planda oynatılan videolarda bazı müstehcen sahneler olduğunu, bunun Pakistan gibi müslüman ülkede, müslüman halka yapılan hakaret olduğunu dile getiren Muhammed Osman Esad, Etkinlik organizatörleri onun tek kişilik protestosunu fazla dikkat çekmeden engellemek için yanına birkaç görevli oturttuğu, etkinlik sonrası bazı Çinlilerin kendisine bayrak hakkında sorduğunda ise Doğu Türkistan bayrağı olduğunu söylediğini anlattı.

“ZULME SESSİZ KALAMAYIZ”

Muhammed Osman Esad, sınıf arkadaşlarına planından bahsettiğinde, çoğunun başına iş açmamak için kaçındığını, ama bunu yapmasının Müslüman Uygurlara yapılan zulme sessiz kalmamak adına olduğunu, yine olsa yine yapacağını söyledi.

Pakistan'daki az sayıda İslami medya kuruluşlarının Doğu Türkistan'daki durumu gündeme getirdiği biliniyor, Pakistanlı Ulemalar ve din adamları, sivil halk Doğu Türkistan konusunu sürekli olarak savunmaya çalışıyor. Ancak ana akım medya ve Pakistan hükümeti Çin ile arasındaki yakın ekonomik ilişkileri nedeniyle zulme sessiz kalmayı tercih ediyor.

Pakistan'da faaliyet gösteren Omar Uygur Vakfı Başkanı Sayın Omar Uygur Pakistan'da Çin’e karşı protestoların nadir olduğunu ve Pakistan'ın ekonomik olarak Çin'e bağımlı olduğu bir dönemde Üniversitedeki protesto gibi fedakarlıkların çok kıymetli olduğunu söyledi.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 256 kişi okudu!
15/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.