Pakistan'daki Uygur Çocuklar da Çinlileştiriliyor

Pakistan'daki bir grup Çin yanlısı Uygurlarında aralarında bulunduğu Çin dernekleri, bölgede yaşayan Uygur çocukları çeşitli yollarla beyinlerini yıkayarak Çin seviciliği aşılamaya çalışıyor.

4 Nisan'da Pakistan’daki Çin Vatandaşları Derneği ve Pakistan Çin Göçmen Derneği ve de bazı Çin yanlısı Uygurlar, Pakistan'ın Gilgit eyaletinin Baltistan bölgesindeki Çin mezarlarına çelenk bırakma töreni düzenleyerek bölgedeki Uygur Çocuklarında törene zorla katıldığı öğrenildi.

Bilgilere göre Pakistan'daki Çin toplulukları her yıl 4 Nisan'da bahse konu Çin mezarlarına çelenk koyma törenleri düzenliyor. Nedeniyse 1980’lerde Kaşgar'dan Gilgit'e giden yol yapımında görev alan ve o sırada ölen yaklaşık 80 Çinli'nin mezarının burada olduğu öne sürülüyor.

 ŞEHİTLİK MAKAMINA HAKARET

İşin Tirajı komik tarafı şu ki Pakistan’daki Çin derneklerinin mensupları, Çinlilerin yol yapımında öldüklerini, kendilerine şehit denilebileceğini beyan ederek dualar ettiği, İslam'da en büyük mertebe sayılan "Şehitlik" makamına hakaret etmeye kalkışması.

Bu seferki Etkinliğe Çin derneklerinde aktif olarak çalışan Çin yanlısı Uygurlar ve çocuklarının yanı sıra bazı Uygurlar da katılmak zorunda kaldığı ve Etkinlikte konuşan dernek yetkilileri “biz bu etkinliği geleneksel hale getirdik ve bu sayede Çin-Pakistan ilişkilerinde yeni bir sayfa açıldı. Onlar olmasaydı Çin-Pakistan dostluğu bugünkü kadar iyi olmazdı” safsatasını öne sürerek, Yerel Uygur çocuklarına Çin mezarları için dua etmesi için baskı yapıldığı, Etkinlik sonrası ise Çin büyükelçiliği tarafından, Çin yanlısı Uygurlar aracılığıyla bölgede yaşayan Uygur ailelere erzak ve gıda dağıtımında bulunarak göz boyamaya çalıştığı bildirildi.

ÇİN PAKİSTAN’DAKİ UYGURLARI HEDEF ALIYOR

Pakistan'da faaliyet gösteren Ömer Uygur Vakfı Başkanı Ömer Uygur konuyla ilgili Röportajımızı kabul ederek “ Çin büyükelçiliğinin para vererek Uygurları Çin mezarını ziyarete gönderdiğini ve Pakistan'daki Çin yanlısı Uygurlar ve çocuklarının beyinlerini yıkamaya çalıştığını ortaya koydu.

Sayın Ömer Uygur, Pakistan'daki durumla ilgili endişelerini dile getirerek, Ömer Uygur Vakfı olarak Pakistan’daki tüm Uygur Çocuklar için ana dili mektebi açarak asimilasyonunu önlemeye çalıştığını, fakat Çin mezaliminin Pakistan’da da aynı soykırımına devam ederek Uygur aileleri çeşitli şantaj ve yasadışı vasıtalarla, Çince kurslara yazılmaya zorladığı ve böylece Pakistan’daki Uygur Çocuklarını da Çinlileştirmeye çalıştığını kaydetti.

 

Muhammed Ali Atayurt- Türkistan Press

Bu Haberi 1277 kişi okudu!
07/04/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.