Pakistan'daki saldırıda 5 Çinli öldü

Pakistan'ın Hayber Pakhtunkhwa eyaletindeki Besham yakınlarında 26 Mart 2024 tarihinde Bir Kuşak Bir Yol Projesi için çalışan Çinli mühendisleri taşıyan araçların oluşturduğu konvoya intihar saldırısı düzenlendi. Söz konusu saldırıda 5 Çinli ve 1 Pakistan vatandaşının öldüğü bildirildi. 

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, olay bir intihar bombacısının, içerisinde Çinli mühendislerin bulunduğu araçların oluşturduğu konvoyun üzerine gidip çarpması sonucu meydana geldi.

İLGİLİ HABERLER: ÇİN'İN PAKİSTAN'A HAKİM OLMA YÖNÜNDEKİ PROJE

Bölge polis şefine göre Çinli mühendisler, İslamabad'dan Hayber Pakhtunkhwa'daki Dasu'daki baraj inşaat sahasındaki kamplarına doğru seyir halindeydi.

Söz konusu baraj Çin'in Pakistan'a tam hakim olma yönündeki önemli projelerinden biri olarak biliniyor.

ÇİN TARAFI HENÜZ AÇIKLAMA YAPMADI
Öte yandan şu ana kadar hiçbir silahlı grup saldırının sorumluluğunu üstlenmedi. Ayrıca İslamabad'daki Çin Büyükelçiliği ya da Çin Dışişleri Bakanlığı da olayla ilgili henüz bir açıklamada bulunmadı. Pakistan Dışişleri Bakanlığı ise saldırıyı terör eylemi olarak açıkladı ve şiddetle kınadı.

PAKİSTAN: FAİLLERİ ADALETE TESLİM EDECEĞİZ
Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Çin Büyükelçiliği'ni ziyareti sırasında Çin vatandaşlarına yönelik gerçekleştirilen saldırının faillerini ve suç ortaklarını en kısa sürede adalete teslim etme sözü verdi. Şerif, terör saldırısını kınayarak hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerini iletti. Çin Büyükelçisi ise Pakistan'dan soruşturmayı hızlandırmasını ve failleri adalete teslim etmesini istedi. Saldırı sonucu beş Çin vatandaşı ile bir Pakistan vatandaşı hayatını kaybetmişti.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: VOA, QHA, Sondakika

Bu Haberi 1210 kişi okudu!
28/03/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.