Pakistan'da Çin Karşıtı Bombalı Saldırı

Çin, Pakistan’ın Karaçi kentinde 3 Çin vatandaşı ve 1 Pakistanlının hayatını kaybettiği terör saldırısını kınadı.

Çin’in Xinhua haber ajansı 27 Nisan 2022 tarihli haberine göre, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Salı günü Pakistan'ın Karaçi Üniversitesindeki Konfüçyüs Enstitüsünün önünde düzenlenen terör saldırısının büyük infiale yol açtığını belirterek "Çinlilein kanı yerde kalmaz. Bu olayın arkasındakiler yaptıklarının bedelini ödeyecekler." ifadelerine yer verildi.

Kurbanların yakınlarına başsağlığı dilenen açıklamada, Pakistanlı yetkililerden olayın derhal soruşturulması ve sorumluların cezalandırılması istendi. Olayı, Çin vatandaşlarına yönelik önceden tasarlanmış bir intihar saldırısı olarak nitelendiren Wang, teröristlerin doğrudan Çinlileri hedef aldığını ve Çin tarafının bunu güçlü şekilde kınadığını ve durum karşısında öfkelendiğini sözlerine ekledi.

ÇİN’DEN PAKİSTAN’A TERÖRİSTLERİ AVLAMADA İŞBİRLİĞİ TEKLİFİ

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Çin ve Pakistan Teröristleri avlamada işbirliği yapması, aynı zamanda böyle olayların bir kez daha yaşanmaması için Pakistan'daki Çin vatandaşları ile kurumların güvenliğini sağlayacak daha güçlü adımlar atılması gerektiğini ifade etti. Pakistan'daki Çin diplomatik misyonları da Pakistan'daki Çin kurumları ile personeline güvenlik farkındalığını güçlendirmeleri ve kendi güvenliklerini garantileyecek güvenlik seviyesini sağlamalarını hatırlattı.

Açıklamada ayrıca, Dışişleri Bakanlığı ve Pakistan'daki Çin diplomatik misyonları, saldırı sonrasında yaralıların tedavisi, olayın soruşturulması ve eylemi düzenleyen Belucistan kurtuluş ordusu ile mücadele için ilgili makamlara çağrılarını sürdüreceği vurgulanıyor.

ÇİN ETKİSİ AZALMADIĞI SÜRECE SALDIRILAR DEVAM EDECEK

Pakistan’da çarşamba günü öğle saatlerinde Karaçi Üniversitesindeki Konfüçyüs Enstitüsüne ait servis minibüsüne yapılan intihar saldırısında Konfüçyüs Enstitüsü müdürü Huang Guiping'in de bulunduğu üçü Çinli, biri Pakistanlı dört kişi yaşamını yitirmiş, çok sayıda kişi yaralanmıştı.

Saldırının sorumluluğunu Belucistan Kurtuluş Ordusu (BLA) üstlenmiş ve saldırının Çin’in Bölgedeki “Bir Kuşak Bir Yol” ticari planı ve bunu takip eden yayılmacı ve sömürgeciliğine karşı yapıldığını, Çin’in eylemlerini durdurmadığı sürece saldırıların daha güçlü bir şekilde devam edeceğini açıkladı.

 

Muhammed Ali Atayurt- Türkistan Press

Bu Haberi 1336 kişi okudu!
29/04/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.