Otomotiv devlerine Uygur Soruşturması

ABD Senatosu, otomobil devlerinin ve üst düzey tedarikçilerin Uygur zorla çalıştırma ile bağlantıları olup olmadığı hakkında soruşturma başlattı.

Amerika'nın Sesi VOA’ya göre 28 Mart'ta ABD Senatosu Finans Komitesi başkanı Ron Wyden tarafından 8 büyük otomobil üreticisi ve 5 üst düzey otomobil tedarikçisine yönelik otomobil üretimlerinde Doğu Türkistan’daki zorla çalıştırmayla ilişkisi olup olmadıklarını soruşturmak için bir mektup gönderildi.

Bilgilere göre, Tesla ve General Motors gibi otomobil üreticileri ile Bosch gibi tedarikçilere gönderilen mektuplarda, şirketlerden malzemelerin nasıl temin edildiği ve Çin'deki tedarik zincirlerini nasıl izledikleri, denetleyip denetlemedikleri konusunda bilgi vermesi talep edildi.

Ron Wyden tarafından başlatılan soruşturmanın ilk aşamasında otomobil üreticilerinin tamamı doğrudan tedarik zincirlerine dayandığı ve üretimde zorla çalıştırmayla bağları olmadıkları konusunda güvence verdikleri ileri sürülüyor.

 

İLGİLİ HABERLER: DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ YATIRIMLARI YÜZÜNDEN SORUMLU TUTULACAK


Otomobil üreticilerine ve tedarikçilere gönderilen mektuplarda, özellikle tedarik zincirlerini kapsamlı olarak incelemeleri ve Doğu Türkistan’daki köle işçilikle alakası olmadığına ilişkin ikna edici bilgilerle birlikte tüm inceleme detaylarını bildirmeleri isteniyor.

Mektupta ayrıca, şirketlerin yabancı tedarikçilerinin bir listesini tutup tutmadıkları ve bu alanda gereken özeni gösterip göstermedikleri de soruşturulduğu, bu minvalde tedarikçi yayınlarının gözden geçirilmesi ve şirketlere Çin'deki alt tedarikçiler ve birinci elden tedarikçilerin bir listesinin verilmesi gerektiği ifade edilirken, şirketlerden ABD Gümrük ve Sınır muhafızları tarafından el konulan veya listeden çıkarılan Doğu Türkistan ile bağlantılı malzeme ve sevkiyatlar hakkında detaylı bilgi vermeleri istediler.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 248 kişi okudu!
01/04/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.