Orta Doğu ve Körfez yoğun Çin Propagandası altında

Çin Uluslararası Radyosuna göre, İran Donanma komutanı, kısa süre önce yaptığı açıklamada, bölgesel istikrarı sağlamak amacıyla Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin de dahil olduğu Körfez ülkeleri, Pakistan ve Hindistan ile birlikte yeni bir deniz ittifakı kuracaklarını duyurdu. Ancak ABD tarafı bu planın “rasyonel” olmadığı görüşünde. 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Ortadoğu ve Körfez bölgesinde barışın korunmasının kritik önem taşıdığını söyledi. 

Çin’in tutumunu açıklayan sözcü Wang Wenbin, bugünkü günlük basın toplantısında Ortadoğu ve Körfez bölgesinde barış ve istikrarın sağlanmasının bölge ülkeleri ve halklarının mutluluğu ile sıkı bağlantılı olduğu gibi, dünya barışının korunması, küresel ekonomik kalkınmanın ilerletilmesi ve enerji tedariğinin istikrarının garanti edilmesinde kritik rol oynadığını kaydetti.

BARIŞ SEVER VE YAPICI GÖZÜKMEYE ÇALIŞIYOR! 

Çin’in bölge ülkelerinin diyalog ve müzakere yoluyla fikir ayrılıklarını gidererek iyi komşuluk ve dostluğu gerçekleştirmesini desteklediğini vurgulayan sözcü, aynı zamanda bölge ülkelerinin dayanışma ve kendi gücüne dayanmayı pekiştirerek kendi kaderlerini tayin etmelerinden yana olduklarını yineledi.Sözcü Wang, bölge ülkelerinin iyi dostu olarak Çin’in bölgede barış ve istikrar için aktif ve yapıcı rol oynamayı sürdüreceğini sözlerine ekledi. 

HEP AYNI MAVALI OKUYOR
Gözlemciler ABD ve Çin’den ibaret Dünya ülkelerinin ikiye bölündüğü yeni dünya düzeninin inşasında Çin’in ABD’ye karşı Orta Doğu ve Körfez ülkelerine hep aynı mavalı okuyarak, onlara ABD’den farklı olduğunu, Çin’in ne kadar hoş görülü, barışçıl, yapıcı olduğunu lanse etmeye çalıştığını, oysa bütün bunların Orta Doğu ve Körfez ülkelerini kandırma hilelerinin bir parçası olduğunu kaydetti. 

  

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 395 kişi okudu!
06/06/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.