Orta Asya doğal gazı Çin'e taşınıyor

Çin rejimi, Çin-Orta Asya Zirvesi'nde, Orta Asya (Türkistan) doğal gaz boru hatlarının Doğu Türkistan üzerinden Çin'e ulaştırılmasını ve istikrarı sağlama planı da dahil olmak üzere, beş Orta Asya (Türkistan) ülkesiyle bir dizi anlaşmalar imzaladı.

Çin Halk Ağı'nın 21 Mayıs tarihli haberine göre Çin, Doğu Türkistan’daki boru hatlarıyla Orta Asya (Türkistan) ülkelerinden doğal gaz ithal ediyor. Yıllardır Doğu Türkistan’da sürdürdüğü "Batıdan Doğuya Gaz iletimi" 2. Boru hattı ve 3. hatlardan Çin'in yarısından fazlasına doğal gaz ulaştırabiliyor.

Çin haber kaynaklarına göre Bu yıl başından 19 mayıs'a kadar 2-3 hatların faaliyete geçmesinden bu yana Orta Asya’dan (Türkistan) ithal edilen doğal gaz miktarının toplam 430 milyar metreküp olduğu ve Doğu Türkistan üzerinden Çin’in farklı eyaletlerine ulaşacağı ifade ediliyor.

Orta Asya (Türkistan) doğal gaz boru hattı, batıda Türkmenistan'dan başlayıp Özbekistan, Kazakistan üzerinden geçerek Doğu Türkistan'a ve sonra da Çin’in iç bölgelerine ulaşıyor. Dolaysıyla Çin, Doğu Türkistan ile Orta Asya (Türkistan) ülkeleri arasından enerji altyapısı kurarak birbirine bağlamak istiyor.

China Pipeline Group Western Pipeline Co. Ltd'nin (Çin Boru Hattı Grubu Batı Bölgesi Boru Hattı Limited Şirketi) bildirdiğine göre, sözde "Batıdan Doğuya Gaz iletimi" 2. Boru hattı, Çin’in Orta Asya’dan (Türkistan) doğal gaz ithal etmek için kullandığı ilk stratejik boru hattı hesaplanıyor. Doğu Türkistan'da başlayan ve Çin'in güneyindeki Guangzhou, Hong Kong ve Çin'in doğusundaki Şanghay'a kadar ulaşan bu proje, şu anda dünyanın en uzun arz kapsama alanına sahip doğal gaz boru hattı olarak kabul ediliyor.

TÜRKİSTAN’I ARKA BAHÇESİ HALİNE GETİRDİ
"Batıdan Doğuya Gaz iletimi" 3. hattı , Korgs sınır kapısından başlayıp Çin'in doğusundan Fujian Eyaletindeki Fuzhou Şehrine ulaşıyor. Yıllık gaz iletim kapasitesi 30 milyar metreküp olan hat, Çin-Orta (Türkistan) Doğal Gaz Borusunun C hattına bağlanıyor.

Çin ayrıca, "Bir Kuşak Bir Yol" ticari planında Orta Doğu ve Avrupa’ya açılan stratejik öneme sahip Doğu Türkistan’da çok sayıda havayolu, demiryolu ve karayolu inşa ederek çeşitli kaynakları kaçırmak ve Çin’e taşımak içinde kullanıyor.

 

İLGİLİ HABERLER: HER ŞEY “BÜYÜK ÇİN RÜYASI” İÇİN

 

Gözlemciler, Çin rejiminin son zamanlarda Doğu Türkistan'ın hava, demiryolu ve karayolu taşımacılığını hızla genişleterek sadece Doğu Türkistan kaynaklarını değil Orta Doğu (Türkistan) kaynaklarını da Çin’e nakletmeyi hedeflediğini, Çin Orta Asya Zirvesinin Türkistan’daki 5 Türk devletlerine hiç hayırlı olmayacağını, Türkistan’ın Çin’in arka bahçesi haline geldiğini, soykırım suçlusu Xi’nin de Zirvedeki son konuşmasında bundan sonraki süreçte Orta Asya’nın kontrolünü ele geçirmiş gibi tavır sergilediğini kaydetti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 430 kişi okudu!
24/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.