Orta Asya'da büyüyen Çin tehdidi

Merkezi Çek Cumhuriyeti başkenti Prag'da bulunan ”AZATLIK” Radyosu, 12 Eylül, Orta Asya cumhuriyetlerinin Çin ile ilişkilerindeki Uygur politikası hakkında bir program yaparak, Çinin bu bölgede Uygurlar üzerindeki baskısının arttığını, tehlikenin giderek büyüdüğü uyarısını yaptı.

Program, Kazakistan'ın son zamanlarda ABD'li araştırmacı Bay Gene Bunin’in sınırı geçmesine izin vermeyi reddetmesini ana nokta yaparak, Orta Asya cumhuriyetlerinin Uygurlar konusunda Çin ile işbirliği yapmasının nedenleri üzerine inceleler yapıldı.

Geçtiğimiz yıl Özbekistan'a girmesi yasaklanan ve yıllardır Çin'in Doğu Türkistan'daki soykırımını ifşa etmeye, delil toplamaya çalışan Amerikalı insan hakları aktivisti Bay Gene Bunin'in 4 Eylül'de Kazak hükümeti tarafındanKazakistan'a girmesine yasak konulduğu ve beş yıl boyunca Kazakistan'a girmesinin engellendiği ifade ediliyor.

ABD ÇİN’E KARŞI CAYDIRICI ÖNLEMLER ALMALI

AZATLIK Radyosunda yapılan bu programa, ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu başkan yardımcısı Nuri Türkel, George Washington Üniversitesi profesörü, Uygur bilimcisi Sean Roberts ve “Kırsalın Sesi”Network’un yazarlarından Bruce Panner’de katıldı.

Nuri Türkel, ABD'nin Bay Gene Bunin konusunu ciddiye alması gerektiğini ve Kazak makamlarını bu tür araştırmalara müdahale etmemeleri konusunda uyarması gerektiğini, daha öncede Çin'in ABD'li araştırmacıları bu şekilde yasakladığını belirterek, ABD’nin Çin'i yeterince sert uyarmadığını ifade etti.

Profesör Sean Roberts, Kazakistan'ın Uygurları Çin'e iade etmesinin şaşırtıcı olmadığını, ancak Çin'den gelen etnik Kazakların faaliyetlerine izin verip, diğer Türk meselelerinde Çin ile işbirliği yapmasınınolduğunu söyledi. Profesör yine Kazakistan’ın meseleden uzaklaşmaya çalışırken,aslında Kazakistan'ın geleceği için kaybedilemez öneme sahip değerlerin göz ardı edildiğini vurguladı.

Zehra ÖZUYGUR- Türkistan press
Kaynak-RFA
Bu Haberi 159 kişi okudu!
14/09/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.