On Tayvanlı asker, Çin casusu çıktı

Pekin ile Taipei arasındaki şiddetli gerilimin devam ettiği bir süreçte, savcıların caydırıcı yaptırımlar talep etmesiyle birlikte 10 Tayvanlı asker Çin adına casusluk yapmakla suçlandı.

Tayvan Başsavcılığı, üç ana sanığın ‘Çin için bir casusluk ağı oluşturmak’ amacıyla askeri personel toplamakla suçlandığını bildirdi.

“ÇİN ORDUSU'NA TESLİM OLMAK İSTİYORUM"
Söz konusu personel arasında para karşılığında ‘bir dizi gizli bilgiyi’ Pekin'e aktarmakla suçlanan dört asker de bulunuyor.

Savcılığa göre diğer iki asker ‘çok tehlikeli bir eylem’ olarak değerlendirilen, “Çin Ordusu'na teslim olmak istiyorum" dedikleri bir video klip çekmekle suçlandı. Son sanığa ise işyerindeki kasadan gizli askeri belgeleri çalma suçlaması yöneltildi.

ÖRNEK TEŞKİL EDECEK YAPTIRIMLAR GETİRİLMELİ
Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Savcılık, sanıkların ülkelerine ihanet ettiğini ve aynı zamanda güvenliği tehlikeye attığını belirterek örnek teşkil edecek yaptırımlar uygulanması talebinde bulundu.

Yeni iddianameler, Çin'in 1949'da iç savaşın sona ermesinden bu yana ayrı bir yönetim olan ancak Pekin’in kendi toprağı olarak gördüğü Tayvan'daki bir dizi casusluk davasının parçası kapsamında geldi.

Tayvan Yüksek Mahkemesi ekim ayının sonunda, Hava Kuvvetleri’nden emekli bir albayı ve beş askeri Pekin adına casusluk yapma suçlamasıyla 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırmıştı.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: Kibrispostasi

Bu Haberi 384 kişi okudu!
28/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.