Olimpiyat Komitesi Baskı Altında

ABD'li milletvekilleri, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) başkanı Thomas Bach'a, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ile Doğu Türkistan'daki zorla çalıştırma sonucu Pamuklu ürünler üretmekle suçlanan iki Çinli şirket ile ilişkisi olup olmadığının araştırılmasını talep eden bir açık mektup gönderdi.

Amerika'nın Sesi VOA’ya göre ABD'li milletvekilleri Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne (IOC) Olimpiyat oyunlarında sporcuların kullandığı üniformaların zorunlu çalıştırma ürünü olmadığını teyit etmelerini isteyen bir mektup gönderdi.

Mektupta, "Doğu Türkistan'dan ihraç edilen pamuklu ürünlerin, zorla çalıştırılarak üretilmesi, Bölgedeki sistematik soykırımın baskıcı rejimin göstergesi olduğu vurgulanıyor.

ABD Temsilciler Meclisi ve İcra Komitesi Başkanı Jeff Merkley ve Temsilciler Meclisi üyesi Jim McGovern tarafından imzalanan mektupta şu ifadeler yer alıyor.

“Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), şunu iyi bilmeli ki gerçekten üniformaların zorunlu çalıştırmayla ilişkisi bulunur ise 2022 Pekin Olimpiyatlarında tüm sporcular, köle işçilerin kanları pahasına elde edilen üniformaları giyecek ve Olimpiyatlar, soykırımı örtbas etmeye yitecek.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi İnsan haklarına saygı göstermeli, verdiği taahhüdü yerine getirmeli, Olimpiyat ilkelerine bağlı kalarak üniformaları üreten bu kişilerin haklarını korumalı” deniliyor.

Mektupta ayrıca Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nden Çinli Hengyuanxiang Grubu tarafından sağlanan ürünlerin nereden geldiği ve köle işçilikle ilişkisi olup olmadığının araştırılması talep ediliyor.

ABD Başkanı Joe Biden, 23 aralık 2021 tarihinde “Uygur Zorunlu Çalıştırmayı Önleme Yasası”nı onaylayarak resmi yasalaştırmıştı. Parlamentonun her iki kanadında da destek alan tasarı, şirketlerin ABD hükümetine tedarik zincirinin Çin'de yerleşik kamplarda üretilmediğine dair açık ve ikna edici kanıtlar sunmaması halinde, Doğu Türkistan'dan gelecek tüm malların ABD pazarına girmesini yasaklıyor. Ayrıca bu tür malların tamamı “Uygur Müslümanların köleleştirilmesi sonrası imal edilmiştir” olarak damgalanacak.

 

Muhammed Ali Atayurt- Türkistan Press

Bu Haberi 395 kişi okudu!
13/01/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.