Nilka’da 3500 yıllık buz pateni bulundu

Doğu Türkistan’ın Gulca şehrine bağlı Nilka nahiyesindeki bir arkeolojik alanda 3500 yıl öncesine ait kağnı, ahşap tekerlek ve kemikten yapılmış buz pateni bulundu.

2015 yılında Nilka’da bazı arkeolojik kalıntılar keşfedilmişti. Kültürel Varlıklar ve Arkeoloji Enstitüsü, 2019 yılında alanda arkeoloji kazılarını başlatmıştı.

İncelemeler sonucunda bulunan kalıntıların Doğu Türkistan ve Avrasya bozkırlarında bulunan Tunç Çağı’na ait en büyük ve en iyi korunmuş taş mezar mimari kalıntıları olduğu belirlendi.

MÖ 16 ile 15. yüzyıl aralarına ait olduğu belirtilen kalıntılar arasında buz pateni, kağnı, ahşap tekerlek ve 40’ten fazla başka parçalar yer alıyor.

TEKERLERK VE BAŞKA KAĞNI PARÇALARI

Ağaçtan yapılmış kağnı parçaları, kalıntıların kuzeydoğu kesiminden bulunurken, 40’ten fazla kağnı parçaları arasında 11 tane ahşap tekerlek ve 30’dan fazla başka parçaları bulunuyor.

Uygur haberin aktardığına göre, araştırmayı yürüten ekibin yöneticisi Ruan, kağnıyla ilgili mezarın inşası sırasında kullanıldığı, terk edildikten sonra bilinçli olarak sökülerek gömüldüğü kanaatinde olduğunu, Tarihleme verilerine göre ise 3500 yıl öncesine ait olduğunu söylerken, bu bulguların, Doğu ile Batı arasındaki teknolojik alışverişlerin incelenmesi için önemli kapı araladığını sözlerine ekledi.

KEMİKTEN YAPILMIŞ BUZ PATENİ

Bilgilere göre Doğu Türkistan’da bulunan kalıntılardan gün ışığına çıkarılan kemikten yapılmış buz patenleri de Orta Asya’daki ilk keşif olma özelliği taşıyor. Patenlerin öküz kemikleri ve at kemiklerinden yapıldığı ve Şekli itibariyle Avrupa’da bulunan kemik paten bulguları ile nerdeyse tıpa tıp benzeşiyor.

Paten tarihini değiştirebilecek bulgunun çıktığı mezarlık alanda bugüne dek, yüzlerce çanak çömlek parçası, taş aletler, hayvan kemikleri ve bronz eşyalar ile 11 masif ahşap tekerlek de dahil olmak üzere, düzinelerce ahşap araç parçası da bulunduğu belirtildi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 241 kişi okudu!
28/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.