New York Moda Haftası kapanışında “soykırım” vurgusu

İnsan hakları kuruluşu Human Rights Foundation (HRF), Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur Köle İşçiliğine dikkat çekmek için emsal bir çalışmaya imza attı. HRF çalışmasında, Çin’de üretilen dünyaca ünlü markaların, Uygurların zorla çalıştırılarak elde edildiğine dikkat çekti. 

"SATIN ALDIĞINIZ ŞEY ONLARIN HAYATINA MAL OLUYOR"
Human Rights Foundation (HRF), New York Moda Haftası'nın 19 Eylül'deki kapanışı için New York City'deki ikonik simge yapılara, meşhur bina ve köprülere hızlı modanın, gerçek hayattaki insan haklarına olan maliyetini yansıttı. Köprü ve binalara yansıtılan devasa görüntülerde, "Made in China" etiketiyle üretilen ünlü giysi markalarının "Uygur Köle İşçiliği konusundaki suç ortaklığına" vurgu yapıldı. 

HRF'nin Uygur Köle İşçiliği ile ilgili yaptığı bu çalışma dünya çapında büyük beğeni topladı ve farkındalık oluşturdu. HRF'den yapılan yazılı açıklamada, "Uygur Bölgesi'nde Zorla Çalıştırmayı Sona Erdirme Koalisyonu'na göre, dünya çapında hazır giyim endüstrisindeki beş pamuklu giysiden biri Uygur zorla çalıştırma ile bağlantılı. TİHV'nin Brooklyn Köprüsü, Yeni Müze ve Hyatt Kulesi'nde görülen projeksiyonları ve reklam panoları, izleyicileri Uygurlarla sempati kurmaya, kıyafetlerin arkasındaki hikayeleri, acı ve zulmü hissetmeye davet eden “Satın aldığınız şey onların hayatına mal oluyor" ifadelerine yer veriliyor. 

"ÇKP, UYGUR NÜFUSUNU ORTADAN KALDIRMAYA ÇALIŞIYOR"
Öte yandan Çin'in Doğu Türkistan'daki soykırım ve baskı politikasına dikkat çeken HRF, "Çin Komünist Partisi (ÇKP) 2017'den bu yana, Uygur nüfusunu insanlıktan çıkarmak ve nihayetinde ortadan kaldırmak için sistematik bir çaba içinde, ÇKP keyfi olarak bir milyondan fazla Uygur'u (daha fazla) ve diğer Türk halklarını zorunlu çalışma kamplarına alıkoymuştur. Düzenli olarak insanlık dışı muameleye, cinsel ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddete, zorla kısırlaştırmaya, kitlesel gözetime ve işkenceye maruz bırakmaktadır. Dünya çapında demokrasiler ÇKP'nin çabalarını soykırım olarak kabul etmişlerdir" ifadelerini kullandı.

"MADE İN CHİNA ÜRÜNLERİNİ ALIRKEN İKİ KEZ DÜŞÜNÜN"
Moda endüstrisi New York'ta kutlanırken, HRF tüketicileri  "Made in China" etiketiyle üretilen ünlü giysi markalarının ürünlerini satın alırken iki kez düşünmeye çağırıyor. Tasarımcıları, markaları ve üreticileri ÇKP'nin Uygur halkına yönelik baskısındaki suç ortaklıklarından sorumlu tutmaya teşvik ediyor.

GOOGLE CHROME UZANTISI
Daha önce HRF tüketiciler için geliştirdiği Uygur Köle İşçiliği ile bağlantılı olması muhtemel bir markanın internet sitesini ziyaret ettiklerinde onları bilgilendiren ve satın alımlarını yeniden gözden geçirmelerini isteyen bir “Google Chrome Uzantısı” geliştirmişti. 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 688 kişi okudu!
18/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.