Nepal'den TikTok'u yasaklama kararı

Çinli sosyal medya platformu TikTok’u yasaklayan ülkelere Nepal de katıldı. Nepal hükümeti, popüler sosyal medya uygulaması TikTok'u ülkedeki sosyal yapıyı bozduğu gerekçesiyle yasaklamaya karar verdi. 

Nepal İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Rekha Sharma, Tiktok'u yasaklama kararının Pazartesi günü erken saatlerde yapılan bir kabine toplantısında alındığını söyledi. 

Sharma, platformun sakıncalı içerik yaydığını söyleyerek, yasağın derhal yürürlüğe gireceğini ve yetkililere kararın uygulanması için talimat verildiğini ifade etti. 

YASALARA UYMALARI TALEP EDİLİYOR
Dışişleri Bakanı Narayan Prakash Saud ise kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, hükümetin sosyal medya platformlarına sahip şirketlerden Nepal'de kayıt yaptırıp irtibat ofisi açmalarını, vergi ödemelerini, ülkenin yasa ve düzenlemelerine uymalarını istediğini belirtti. 

Ayrıca Nepal Telekom Kurumu Başkanı Purushottam Khanal, internet servis sağlayıcılarından TikTok uygulamasının engellenmesini istediğini açıkladı. 

Nepal'de son dört yılda TikTok ile ilgili 1.600'den fazla siber suç vakası kaydedildiği belirtildi. 

YASAKLAYAN ÜLKELER
TikTok'un dünya çapında kullanıcı bilgilerini Çin hükümetiyle paylaşabileceği yönündeki endişeler nedeniyle bu yıl bazı ülkeler uygulamaya yasak getirmişti. 

Kanada Şubat ayında, Belçika, Norveç, İngiltere, Yeni Zelanda Mart ayında TikTok'un hükümete ait telefon ve elektronik cihazlarda kullanılmasını yasaklamıştı. 

İsveç Savunma Bakanlığı da güvenlik endişeleri nedeniyle personelin iş telefonlarında TikTok uygulamasını kullanmasının yasaklandığını duyurmuştu. 

Nisan ayında ise Avustralya, federal hükümete ait cihazlarda TikTok uygulamasının kullanılmasını yasaklamıştı. 

Mayıs’ta ABD’nin Montana eyaleti TikTok uygulamasının kullanımı yasaklayarak, ülkede TikTok’a yasak getiren ilk eyalet olmuştu.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: bbc, iha.com.tr

 

Bu Haberi 415 kişi okudu!
15/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.