NATO Rus işgalini soykırım olarak tanımladı

NATO Parlamenter Asamblesi, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı işlediği suçları soykırım, Rusya Federasyonu'ndaki rejimi ise ırkçı olarak kabul etti. Ukrayna basını, Ukrayna'nın NATO Daimi Temsilciliği Başkanı Yegor Çernev, sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.

Yegor Çernev kabul edilen karar için, “NATO Parlamenter Asamblesi, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı işlediği suçları soykırım, Rusya Federasyonu'ndaki terör rejimini ise ırkçılık olarak kabul etti. Oybirliğiyle Lüksemburg'daki Meclis oturumunda, geniş kapsamlı olacak çok güçlü bir bildirgeyi kabul etmeyi başardık” dedi.

Yegor Çernev, NATO Parlamenter Asamblesi ülkelerinin hükumetlerini "Ukrayna'nın Vilnius Zirvesi'nde İttifak'ın bir üyesi olacağını açıkça beyan etmeye ve Ukrayna'nın NATO'ya katılımı için bir sonraki somut adımlar üzerinde anlaşmaya" çağırdı.

Yegor Çernev, bunu diplomatik zafer olarak nitelendirirken, "bildirgenin nihai metnine ilişkin tüm ana dileklerinin dikkate alındığını" sözlerine ekledi. Çernev kararda, “Uluslararası mahkemeye destek, zaferden önce ve sonra Ukrayna'ya yardım, ırkçı ideolojinin kınanması, toprak bütünlüğünün restorasyonu, yaptırımlar, tazminatlar, Marshall Planı ve çok daha fazlası var” dedi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 311 kişi okudu!
24/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.