Nato, Çin’e Karşı Mukabele Gücünü 8 Kat Arttıracak

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Çin ve Rusya'ya karşı mukabele gücünün 300 bin askerin üzerine çıkaracaklarını söyleyerek savunma harcamalarına ilişkin bilgi verdi.

Amerika’nın sesi VOA'ya göre, İspanya'nın başkenti Madrid, 29-30 Haziran'da NATO Liderler Zirvesi'ne ev sahipliği yapacak. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 27 Haziran Brüksel'deki karargahta düzenlediği basın toplantısında, yeni “Stratejik Rekabet döneminde” NATO bünyesindeki 40 bin kişilik “hızlı yanıt” mukabele gücünü 8 kat daha attırmak suratıyla 300.000'e çıkaracağını belirtirken ilk defa Çin’i karşı durulması gereken tehdit olarak nitelendirdi.

“SAVUNMA HARCAMALARINI ARTTIRACAĞIZ”
"NATO Mukabele Kuvveti'ni (NRF) dönüştüreceğiz ve yüksek hazırlıklı kuvvetlerimizin asker sayısını 300 bin üzerine çıkaracağız." diyen Stoltenberg, savunma harcamalarına ilişkin son verileri de paylaştı.

Stoltenberg, üst üste 8 yıldır Avrupalı müttefiklerin ve Kanada'nın harcamalarının miktarını artırdığını ifade ederek yıl sonu itibarıyla 350 milyar doların üstünde ekstra harcama yapılmış olacağını belirtti.

Müttefiklerden 9'unun yüzde 2'lik hedefe ulaştığını ya da aştığını vurgulayan Stoltenberg, 19'unun 2024 itibarıyla bu hedefi tutturma sözü verdiğini dile getirdi.

SAVAŞ ÖNCESİ TİCARİ ORTAKTI
Çin'in Rusya-Ukrayna savaşındaki “Rusya lehine” pozisyonu, hep Rusya’yı savunması ve savaşı bir “işgal” girişimi olarak görmediklerini açıklaması, Batı'nın Rusya'ya yönelik yaptırımlarına karşı olduğunu söylemesi, Dışişleri düzeyinde birçok ülkelerle Ukrayna konusunu görüşmelerinin arka perdesinde çok kötü senaryolar bekleniyor.

Uzmanlar, Rusya ve destekçisi İşgalci Çin’in bu savaşı kazanması durumunda Tayvan’ın işgal edilebileceğini, Mevcut küresel sistemein Rusya ve Çin hegomonyasında gelişeceğini, bir çok ülkenin egemenliği sarsacağı, ve en önemlisi de Doğu Türkistan’daki sistematik soykırımın kat be kat artacağını yorumluyor. Gözlemciler ise, ABD ile Avrupa karşısında Çin ve Rusya’nın olduğu 3. Dünya savaşı başlamasından endişeliyken, bu durumun Doğu Türkistan Davasının küresel gündemden düşmesine yol açacağını değerlendirdi.

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 295 kişi okudu!
29/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.