NATO'dan Çin’e tepki

Çin, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın başlamasının yıl dönümünde, ateşkesin sağlanması ve sorunun barışçıl yöntemlerle çözülmesi için çağrıda bulundu.

ATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı işgal girişimiyle ilgili barış görüşmeleri çağrısı yapan Çin’in samimiyetinden şüphe duyduğunu belirterek “yeterince güvenilirliği olmadığını” söyledi.

RUSYA’NIN YASADIŞI İŞGALİNİ KINAYAMADI
The Guardian'da yer alan habere göre, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın birinci yılında Estonya’da olan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Çin’in Rusya-Ukrayna savaşında barış görüşmeleri için yaptığı açıklamalar hakkında, “Çin’in bu konuda yeterince güvenilirliği yok çünkü Ukrayna’nın yasadışı işgalini kınayamadılar ve aynı zamanda işgalden günler önce Rusya ile sınırsız ortaklık anlaşmaları imzaladılar” dedi.

Çin’in Rusya’ya silah sağlamaması konusunda da uyarıda bulunan Stoltenberg, “Çin’in ne yaptığını yakından takip ediyoruz ve Rusya’ya silah yardımı sağladığına dair sinyaller gördük. Bu büyük bir hata olur” diye konuştu.

ÇİN’DEN NATO AÇIKLAMASI
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, NATO üyelerinin Çin'in Rusya'nın savaşına ölümcül destek sağlamayı planlıyor olabileceğinden giderek daha fazla endişe duydukları yönündeki son açıklamalarını şiddetle reddettiğini vurgulayarak, söz konusu iddiaların ‘temelsiz spekülasyonlar’ olduğunu belirten Wenbin, “ABD dahil NATO ülkelerinin Ukrayna'daki savaş alanı için en büyük silah kaynağı olduğu bilinen bir gerçek ancak Çin'in Rusya'ya silah tedarik ediyor olabileceğini iddia etmeyi sürdürüyorlar. Bu, Ukrayna krizi patlak verdikten kısa bir süre sonra kullanılan ve ifşa olan tanıdık bir hile. NATO, Ukrayna krizinde nasıl bir rol oynadı? Dünyanın geri kalanı bunun cevabını mutlaka biliyordur” dedi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 306 kişi okudu!
24/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.