Myanmar’daki iç savaş Çin’i harekete geçirdi

Myanmar'da "Üç Kardeşler İttifakı" adı altında bir araya gelen Myanmar Ulusal Demokratik İttifak Ordusu, Budist Arakan Ordusu ve Ta'ang Ulusal Kurtuluş Ordusu'ndan silahlı gruplar, 27 Ekim'de Çin sınırına yakın kuzeydeki Shan eyaletinde Myanmar ordusuna silahlı saldırı başlatmıştı.

"Operasyon 1027" adı verilen koordineli saldırılarda, silahlı gruplar, Shan'da çok sayıda kasaba ve yerleşim yeriyle 100'den fazla askeri nokta ve karakolu ele geçirmişti.

TİCARET FİLEN KESİLDİ
Myanmar'ın Shan eyaletinde cunta yönetimi ile etnik silahlı gruplar arasında çıkan çatışmalar, bölgeye uzun bir sınır hattıyla komşu olan Çin'de kaygıya yol açıyor. Çatışmalar nedeniyle Çin ile Myanmar arasındaki sınır ticareti fiilen kesilmiş durumda. 

Silahlı gruplar 25 Kasım'da sınırda Kyin-San-Kyawt gümrük kapısının bulunduğu Muse kasabasının kontrolünü ele geçirdi. Bu, silahlı grupların ele geçirdiği dördüncü sınır yerleşimi oldu.

Çin, çatışmaların yanı sıra uyuşturucu ve insan kaçakçılığı, telefon dolandırıcılığı ve siber suçlar gibi yasa dışı sınır ötesi faaliyetlerle mücadele çabalarını da artırmış durumda. Son birkaç ayda hem cunta yönetimi hem de silahlı gruplar, çok sayıda suçluyu yargılanmak üzere Çin makamlarına teslim etmişti.

ORTAK TATBİKAT BAŞLATILDI
Çin, sınır komşusu olduğu Myanmar'ın Shan eyaletinde hükümet güçleri ile etnik silahlı gruplar arasındaki çatışmaların durdurulması için çağrıda bulunurken, Çin ordusunun resmi yayın organı PLA Daily'de yer alan bilgiye göre, Myanmar ve Çin, sınır bölgesindeki çatışmalar devam ederken ortak bir deniz tatbikatı düzenledi. 

Çin'e ait yaklaşık 700 mürettebatı taşıyan 3 Çin gemisi, Myanmar'a ulaşarak tatbikata katıldı. Tatbikatın içeriği hakkında detaylar paylaşılmazken, bu tatbikat, Myanmar'ın Çin sınırındaki çatışmaların devam ettiği Shan eyaletinde cunta yönetimi ile etnik silahlı gruplar arasındaki çatışmalar sürerken yapılması dikkati çekti.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Kaynak: devdiscourse, Haberler

Bu Haberi 498 kişi okudu!
30/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.