Müslüman Ülkeden Akıl Almaz Çin Açıklaması

Müslüman ülkeden akılalmaz Çin açıklaması: Pakistan Başbakanı İmran Han, Doğu Türkistan’da başta Uygur Türkleri olmak üzere milyonlarca Müslümana baskı uygulayan Çin'in Hz. Muhammed’in öğretilerini takip ettiğini söyledi.

Pakistan Başbakanı İmran Han, Pazar günü başkent İslamabad’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 48. Dışişleri bakanlıkları toplantısı öncesi büyük mitingde halka seslendiği sırada Çin’le ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Pakistan’ın bölgedeki en büyük müttefiki Çin’den acayip zevkle överek bahseden Han, Çin’in son 30 yıl içerisinde '700 milyon insanı yoksulluktan kurtardığını' söyledi.

"ÇİN, İSLAM PEYGAMBERİ'NİN ÖĞRETİLERİNİ TAKİP EDİYOR"

Başbakan Han, Çin’in İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in öğretilerini takip ettiğini öne sürerek Müslümanların tepki odağı haline geldi.

İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in insanlığa rahmet olarak gönderildiğini dile getiren Han, Soykırımcı Çin’in faaliyetlerini de bu eksende değerlendirdi.

Daha önce uluslararası medya kuruluşlarının Pakistan Başbakanı İmran Han’a Doğu Türkistan’daki soykırımı nasıl değerlendireceği hakkında sorduğu sorulara, bölgedeki durumdan haberdar olmadığını veyahut “Çin tarafı böyle bir iddia olmadığını savunuyor” şeklinde yanıtlar vererek sorumluluktan kaçmaya çalışmış ve tepki toplamıştı.

TÜM KANITLAR, SOYKIRIMI DOĞRULUYOR

İşgalci Çin, son yıllarda Doğu Türkistan halkını sistematik bir şekilde keyfi tutuklamayla toplama kamplarına veya hapishanelere hapsetmenin yanı sıra sözde “fazla iş gücü”, “yoksulluktan kurtarma”yalanıyla Uygurları Çin illerine köle işçi olarak çalışmaya göndermeye devam ediyor.

Çin rejimi, Doğu Türkistan halkına yönelik uyguladığı devasa toplama kamplarında alıkoyma ve cezaevlerinde, cebri tehcir, zorla çalıştırma gibi insanlık dışı uygulamalarına devam ederken, hiçbir uluslararası hukuk kuruluşu veya insan hakları savunucuları Çin’e “Dur!” diyemedi. Ancak dünyanın farklı bölgelerinden çok cılız sesler ile Çin’e karşı tepki gösteriliyor.

 

Muhammed Ali ATATURT-Türkistan Press

Bu Haberi 891 kişi okudu!
01/04/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.