Müslüman Kardeşler'den, Uygur Türklerine destek

İslam coğrafyasının önde gelen hareketlerinden olan Mısır İhvan-ı Müslimin Hareketi (Müslüman Kardeşler), Doğu Türkistan’da yaşanan Çin zulmüne ilişkin açıklama yayınladı. Uygur Türklerine yönelik gerçekleştirilen mezalimi kınayan Müslüman Kardeşler, Doğu Türkistanlı mazlumlara sahip çıkılmasını istedi. İslam İşbirliği Teşkilatı ile Arap ve İslam hükümetlerini zulmün durdurulması için Çin'e baskı yapmak üzere hızla harekete geçmeye çağıran Müslüman Kardeşler, Müslüman halklara da barışçıl protestolarda bulunma çağrısı yaptı.

Müslüman Kardeşler hareketinden Doğu Türkistan’daki Çin zulmüne dair yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Müslüman Kardeşler, "Uygur" Müslümanlarına karşı artan acımasızca baskıları kınıyor.

Müslüman Kardeşler cemaati, Çinli yetkililerin 1949 m. - 1292 h. yılından beri Çin işgali altında olan ve 2015'ten sonra Çin'in kamplar kurarak baskılarını yoğunlaştırdığı, Doğu Türkistan'daki "Uygur" Müslümanlara karşı artan vahşice uygulamalarını, bu bağlamda şimdiye kadar içerisinde çocuklara özel kampların da bulunduğu Nazi kamplarına benzer kamplarda 5 milyondan fazla Müslümanın hapsedildiği,  15.000'den fazla caminin yıkıldığı ve İslami veya İslam kültürü ile ilgili her türlü eylemin engellendiği bu uygulamaları şiddetle kınamaktadır. 

Son olarak, Uygurların yaşadığı konutların birinde çıkan yangında, 35'ten fazla Müslüman yanarak can vermiş ve vefat edenler arasında eşi ve oğlu önceden tutuklanmış bir anne ve dört çocuktan oluşan bir ailenin de bulunduğu elim bir hadise meydana gelmiştir. Çinli yetkililer bu yangını söndürmek için herhangi bir girişimde bulunmazken, Müslümanlar da bölgede temel ihtiyaç malzemelerinin bulunmamasının yanı sıra hükümetin uyguladığı sıkı kuşatma nedeniyle söndürme imkanı bulamamışlar.

Dolayısıyla Müslüman Kardeşler cemaati, Uygur Müslümanlarına karşı süregelen bu baskıcı uygulamaları kınarken; İslam İşbirliği Teşkilatı ile Arap ve İslam hükümetlerini bu uygulamaları durdurması için Çin'e baskı yapmak üzere hızla harekete geçmeye çağırıyor, ayrıca Arap ve İslam halklarını din ve inanç kardeşlerini desteklemek için barışçıl protestolar yapmaya çağırmaktadır.

 Ayrıca cemaat, Birleşmiş Milletler'e ve tüm uluslararası ve bölgesel insan hakları kuruluşlarına, sorumluluklarını üstlenmeleri ve Çinli yetkililerinin onlara yönelik bu acımasız uygulamalarını durdurmaları ve Müslümanlara insana yakışır bir yaşam ve vatandaşlık hakları başta olmak üzere tüm haklarını vermeleri için baskılarını sürdürme çağrısında bulunmaktadır.

Allah büyüktür, Allah'a hamdolsun.”

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 669 kişi okudu!
03/12/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.