Münih Güvenlik Konferansı sırasında Uygur soykırımına dikkat çekildi

60. Münih Güvenlik Konferansı, Çin heyetinin de katılımıyla dün başladı. İlham Tohti İnsiyatifi kurucu başkanı Enver Can, konferansa katılan liderlerin dikkatini Uygur Soykırımı üzerine çekmek için dünden beri gösterilerini devam ediyor.

Uluslararası savunma ve güvenlik konusunda en önemli platformlardan birisi olan Münih Güvenlik Konferansı’nın 60. toplantısı 16 Şubat 2024 tarihinde başladı. Almanya’nın Münih kentinde bulunan Bayerischer Hof Oteli’nde gerçekleşen konferans 21 Şubat’a kadar devam edecek.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ve Türkiye Dışişleri bakanı Hakan Fidan da dahil olmak üzere 140’ten fazla ülkenin üst düzey yetkilerin katılacağı konferansta dünya güvenliği, barış ve insan hakları konuları ele alınacak.

UYGUR SOYKIRIMINA DİKKAT ÇEKİLDİ
İlham Tohti İnsiyatifi kurucu başkanı Enver Can, konferansa katılan liderlerin dikkatını Uygur Soykırımı üzerine çekmek için reklam römorkuna yapıştırdığı İngilizce ve Almanca panolar ve pankartlar ile dünden beri gösterilerini devam ediyor.

Enver Can konuyla ilgili “Burada dünya güvenliği, barış ve insan hakları konuları ele alınacak. Biz de Doğu Türkistanlı olarak ezilmekte olan soykırım uygulanmakta olan bir halkın Almanya’daki vekilleri olarak bu şekilde protestomuzu yapıyoruz. Kamuoyunun, medyanın ve konferana katılan liderlerin dikkatini halkımıza karşı uygulanmakta olan soykırım politikası üzerine çekmek istiyoruz ve dünya dünya kamuoyunu Çin’e karşı dur demeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER: NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ'NE ADAY GÖSTERİLDİ

Soykırımcı Xi Jinping yönetimince hapishanede haksız yere tutulan Uygur Türkü akademisyen İlham TOHTİ, bu yıl yine 180'den fazla üst düzey yetkili akademisyen ve siyasetçilerin imzasıyla 2024 yılı için bir kez daha Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmişti. 

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: @Uygurhaber

Bu Haberi 559 kişi okudu!
17/02/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.