Mihray Erkin Hakkında “Ölüm Kanıtı” Başlıklı Video Yayınlandı

Japonya'daki Nara Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'nde araştırmacı olan, 2019'da Kaşgardaki Çinli yetkililerinailesine baskısı uygulaması nedeni ile eve döndüğünde tutuklanan ve daha sonra cezaevinde sorgu sırasında işkenceye dayanamayıp öldüğü doğrulanan, Uygur genç aydın Mehray Erkinin ölümü hakkında Çinli yetkililer tarafından bir görüntü yayınlandı.

Diplomat dergisinin konuyla ilgili verdiği haberine göre, Çinli yetkililer tarafından yayımlanan "Ölüm Kanıtı" başlıklı videoda Mehray Erkin'in sorgusırasında ölmediği, aksine ölüm nedeninin hepatit B komplikasyonlarını tedavi etmeyi reddetmesinden kaynaklandığnı iddia ediyor.

Haberde yine Çin'in yurtdışındaki Uygurların kayıp akrabalarını video çektirip Komünist Partiyi övdürmesinin, Komünist Parti’ye karşı eylem yapan Uygurlara karşı sürekli olarak uyguladığı bir sindirme taktiği olduğu belirtildi.

Söz konusu videonun çekildiği zaman ve yer hakkında bilgi bulunmazken, videoda daha 30 yaşındaki genç kız Mehray Erkin'in doktoru old iddia edilen Dilara Mahmud isimli bayanla röportaj yapılıyor. Dilara Mahmood ta aynı şekilde Mehray Erkin'in "çoklu organ disfonksiyonu" nedeniyle hepatit B'den öldüğünü ve tedaviyi reddettiğini söyledi.

Ancak Diplomat dergisine göre Uzmanlar,Çin'in kamptanıklarını dikkate almayarak Mehrai Erkin'in ölümüne kendisinin neden olduğunuiddia ederken "Ölümün Kanıtı" adlı videoyusu, olayla ilgili bir çok ip uçlarını açığa çıkarmış olabileceğini düşünüyor.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak: RFA
Bu Haberi 224 kişi okudu!
22/09/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.